Signatářům petice vadí především škody na komunikaci, které průjezd rallye podle nich způsobí, a ohrožena je dle názoru některých i bezpečnost místních obyvatel.

„Silnice se nachází v havarijním stavu. Cesta je sesunutá a nakloněná. Povrch vozovky je celý zalátaný a komunikace má nestabilní podloží,“ vysvětluje David Vlk, jeden z organizátorů petice, proč by tudy podle něj vozy rallye neměly jet.

„Barumka nevratně ničí podloží i povrch vozovky. Městská komunikace tu totiž nemá řádné podloží a není vůbec odvodněna, a záplaty na rozsáhlých výtlucích od Barumky tu tak vydrží jen jednu sezonu, než je zničí mráz a déšť. A pak se zase jezdí po hlíně a po dírách. Vést rallye po takové cestě zkrátka odporuje zdravému rozumu,“ vadí Davidu Vlkovi a dalším lidem, kteří se pod petici podepsali a kteří již léta bojují za rekonstrukci cesty.

Vizualizace nových filmových ateliérů na Kudlově
Na Kudlově vyroste nový filmový ateliér. Takto má vypadat

Podle nich je trasa rychlostní zkoušky také nevhodná zejména kvůli bezpečnosti místních obyvatel, kteří cestu hojně využívají.

„Vede k dalším sedmdesáti domům. Není zde chodník, a tak po ní chodí lidé i s dětmi. Navíc týden před rychlostní zkouškou si tady někteří trasu projíždějí a ohrožují tím pěší,“ zlobí se David Vlk.

Město Zlín zatím nezaujalo k petici stanovisko, s touto problematikou bylo nové zastupitelstvo seznámeno minulý týden.

„Je to především otázka na vedení soutěže Barum Czech Rally a komisi místní části Jaroslavice,“ míní ale primátor Zlína Jiří Korec.

Petice zástupce ředitele soutěže Barum Czech Rally 2019 Jana Regnera mladšího překvapuje.

„Požádali jsme o průjezd Jaroslavicemi v této lokalitě v roce 2017, kdy téměř všichni obyvatelé souhlasili. To se prostě stává, že se to někomu nelíbí, nikdy to není tak, že by souhlasilo sto procent lidí,“ komentuje snahu o zrušení průjezdu Jaroslavicemi Jan Regner ml. s tím, že trasu zástupci místní části Jaroslavice odsouhlasili. 

VZNIKLÉ ŠKODY ORGANIZÁTOŘI ŘEŠÍ

Jan Regner ml. nesouhlasí s tím, že by po průjezdu rallye zůstaly zničené silnice.

„Snažíme se, aby cesty po nás zůstaly v pořádku, pokud dojde v důsledku soutěže k jejich poškození, buď je sami opravíme, nebo případné větší škody řešíme prostřednictvím pojišťovny,“ vysvětluje Jan Regner ml.

„O té petici víme, její organizátoři ji podávali již v roce 2017, kdy tudy Barumka měla jet po téměř čtyřiceti letech,“ komentuje situaci předseda komise místní části Antonín Cekota. Podle něj je opravdu cesta problémová.

„Ale dostala zabrat i kvůli stavebním pracím na domech a kvůli těžbě dřeva v okolí, kdy po ní jezdily náklaďáky a těžká technika,“ připomíná Antonín Cekota.

Současně potvrdil, že organizátoři Barum Czech Rally nechávají opravit největší nerovnosti na komunikaci. Podle něj se vedení soutěže Barum Rally na komisi se žádostí o průjezd Barumky Jaroslavicemi obrátilo.

Ilustrační foto
Salmonelóza v Baťovce: nakaženo téměř 70 lidí

„Dvakrát komise odsouhlasila průjezd rallye,“ zdůrazňuje Antonín Cekota. Podle něj komise petici zatím neobdržela, k tomu má dojít na začátku týdne.

„V úterý (dnes) zasedneme a zaujmeme k tomu stanovisko,“ uvádí předseda komise.