Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Baťa si přál, aby se sešli jako jedna rodina. Ale neúčast nepromíjel

Zlín – Prvomájové oslavy mají v naší zemi dlouhou tradici a bohatou historii. Jak vypadaly oslavy Svátku práce
v baťovském Zlíně, se dozvíte
z rozhovoru se správcem Baťovských fondů Martinem Markem ze Státního okresního archivu Zlín.  

2.5.2013 1
SDÍLEJ:

Prvomájové oslavy ve ZlíněFoto: DENÍK/Jan Žlebek

Jak probíhaly oslavy Svátku práce v meziválečném období
ve Zlíně?

První baťovská oslava Svátku práce se konala v roce 1924. Poslední oslavy v baťovské éře se uskutečnily v roce 1938. Oslavy plánované na rok 1939 nebyly realizovány pro okupaci českých zemí nacistickým Německem. Od prvních oslav s několika tisíci účastníky přerostly v slavnosti s více než sto tisícem účastníků.

Vzhledem k obrovskému počtu účastníků byly pečlivě řízené. Prvomájové oslavy se staly klíčovým prostorem, kde měl zaměstnanec sjednotit své zájmy se zájmy firmy. Před každou oslavou byl vypracován velice podrobný scénář. Účast zaměstnanců byla sledovaná a jejich případná neúčast byla penalizovaná.

Účastnil se sám Baťa oslav?
A jak se k nim stavěl?

Oba – Tomáš i Jan Baťové – se oslav zúčastnili, obvykle kráčeli společně s ostatními řediteli v čele průvodu. Představovali při oslavě selfmademany – následováníhodný model. Po příchodu na tribuny před nimi defilovaly zástupy zaměstnanců.

Oslavy 1. máje byly v 19. století spojeny s bojem socialistů
a anarchistů za práva dělníků. Podepsal se tento levicový nádech nějak na duchu oslav ve Zlíně?

Ve veřejném prostoru na počátku dvacátých let probíhal poměrně ostrý společenský konflikt. Baťovské prvomájové oslavy měly v první fázi vytěsnit opoziční hlasy zlínské levice.

Při prvomájových oslavách a mnoha dalších příležitostech firma zpravidla organizovala průvody, slavnosti
a veřejné proslovy, na nichž docházelo k veřejným projevům loajality k vedení podniku. A také loajality k vedení města po jeho ovládnutí baťovskou kandidátkou. Dále byly součástí rituály potvrzující kolektivní identitu baťovských „spolupracovní­ků".
Na počátku dvacátých let vycházelo označování baťovského kolektivu z poměrně konzervativního „rodinného modelu" – baťovští představitelé a tisk v této době přirovnávali baťovský kolektiv k dobře fungující rodině.

Například Tomáš Baťa u příležitosti první prvomájové „baťovské" oslavy v roce 1924 promluvil k zúčastněným, kteří se sešli … „ne jako dělníci, mistři, nadmistři, správci, ředitelé, nýbrž jako jedna rodina, zúčastněná na stejné práci, rodina, beroucí své životní šťávy z jednoho pramene." Známější termín „spolupracovníci" se konstituoval dokonce až v průběhu druhé poloviny dvacátých let.

Pojmy jako rodina či spolupracovník přitom vyjadřují důraz kladený na určitou kvalitu sociálních vztahů. Pomocí symboliky solidarity a sounáležitosti dochází
v obou případech k přeznačení potenciálně konfliktního sociálního prostoru, v rámci něhož vznikala škála „výkonnostních kategorií" a ostré hranice mezi různě oceňovanými vrstvami dělníků a zaměstnanců. V symbolice rodiny můžeme ještě rozluštit konotace s tradičnějšími, patriarchálními vzorci.

Metafory z tohoto významového pole mají reprezentovat pevnou strukturu společnosti: je zde hlava rodiny (otec – Baťa) a její děti (zaměstnanci – dělníci). „Spolupracovník" je naproti tomu označením pro abstraktní řád rovných příležitostí a ocenění – má vytvářet představu o společnosti tvořené jedinci nejen stejných zájmů, ale také šancí a možností úspěchu.

Jak se změnily oslavy a jejich program po roce 1948?

Choreografie byla stabilní – alegorické vozy, mávátka, balonky, ale měnila se ikonografie – od oslavy zdůrazňující individualizovanou práci
a potřebu vyniknout k oslavě práce kolektivní, kde se individuum ztrácí.

Jako tradiční místo oslav bývá uváděna Baťova vila, kam se nyní oslavy vrací. Kde probíhaly oslavy během let 1948–1989?

Baťova vila byla místem oslavy pouze v roce 1924.

V ostatních letech býval obvykle nástup na terénu továrny a přecházelo se na místo společného baťovského setkávání – náměstí Práce.

Baťova pozvánka

Před prvními společnými oslavami Svátku práce v roce 1924 rozeslal Tomáš Baťa třem tisícům svých zaměstnanců dopis, který zdůrazňoval „rodinný" charakter závodů. Co se v něm píše? 

„Přátelé! Naše pracovní rodina jest tak veliká, že se navzájem ani všichni neznáme. Proto sejdeme se v den „Svátku práce" na 1. máje po celoroční práci k přátelské zábavě. Přiveďte mezi nás svou manželku a své děti! Budou nám všichni vítaní. S přátelským pozdravem: Tomáš Baťa." (Zdroj: Deset zlínských Svátků práce)

JAN ŽLEBEK

Autor: Redakce

2.5.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

MHD v areálu nemocnice? Dělá se analýza

Podchod  na Náměstí práce ve Zlíně.
34

Ošklivý podchod zkomplikuje i dopravu

Kodaň převyšuje soupeře v držení míče i v počtu střel, upozorňuje Páník

S moldavským Tiraspolem hráli v evropské premiéře bez branek, v Moskvě proti Lokomotivu jednoznačně prohráli a teď přichází na řadu třetí silný soupeř a další náročná zkouška z vysoké školy fotbalu.

Nejsem zákeřný, hájí se po drsném zákroku vůdce Veselý. Vyfasoval trest

Tři zápasy nepodmíněně. To je trest udělený disciplinární komisí pro kapitána hokejistů Aukro Berani Zlín Ondřeje Veselého za drsný zákrok kolenem na vítkovického útočníka Rostislava Deje z úterního utkání 14. kola extraligy. Slovenský forvard včera odpoledne podstoupil vyšetření, které však podle prvních zpráv z ostravského klubu bude vážnějšího a dlouhodobějšího charakteru.

Za Fryštákem bourala dvě auta, posádky včetně dětí vyvázly bez zranění

Zpočátku poměrně vážně vyhlížející srážku dvou osobních aut řešili ve středu po desáté hodině dopoledne hasiči, policisté a zdravotníci nedaleko Fryštáku ve směru na Holešov.

Měli zpronevěřit evropské dotace, za to můžou dostat i tři roky vězení

Že nesrovnalosti a drobné podvody v souvislosti s evropskými dotacemi nejsou žádná legrace, poznala osmapadesátiletá bývalá radní Bojkovic a exředitelka Sociálních služeb města Bojkovice Š. V. Soud ji viní z poškození finančních zájmů Evropské unie, kdy jako zástupkyně sociálních služeb měla čerpat dotace - dodat fiktivní dodací listy za ubytování a vyúčtování pracovních cest.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení