„Odešel uprostřed práce a nových plánů v klidu a míru obklopen svými nejbližšími,“ řekl Baťův mluvčí Jindřich Lacko. Dodal, že poslední rozloučení s Tomášem Baťou je 5. září v kanadském Torontu.

Klaus: Bude nám všem velmi chybět

Zpráva o úmrtí Tomáše Bati juniora hluboce zarmoutila prezidenta České republiky Václava Klause. „Odešla jedna ze skutečně velkých osobností naší současnosti. Člověk, který se přes nepřízeň osudu ve své vlasti dokázal prosadit ve světě a stal se pro nás symbolem podnikatelského úspěchu,“ řekl Klaus. „Velmi jsem si jej vážil. Každé setkání s ním bylo pro mě povzbuzením a inspirací, obdivoval jsem jeho vitalitu, nezměrnou aktivitu a vztah k naší zemi. Bude nám všem velmi chybět,“ dodal prezident.

Zpráva hluboce zasáhla Zlínsko

Jeho skon zasáhl i významné představitele zlínského regionu. „Jsem otřesen, je to obrovská ztráta,“ řekl Deníku rektor zlínské Univerzity Tomáše Bati Ignác Hoza. „Do posledního dne byl plný života. Ani ve snu by mě to nenapadlo, ještě před týdnem jsem s ním telefonoval,“ do­dal.

„Soucítím s jeho manželkou Sonjou i s dětmi. Je to rána, kterou lze jen těžko zacelit,“ řekl dále rektor.

Podle hejtmana Zlínského kraje Libora Lukáše bude Baťa jednoznačně zapsán do české historie jako vlastenec, který šířil dobré jméno republice ve světě. „Jeho postava je nesmazatelná, především ve Zlíně. Byl to velký muž a pro mě učitel,“ sdělil Lukáš. „Bez rodiny Baťů bychom nebyli takovým regionem, jakým jsme,“ míní Lukáš.

Tomáš Baťa junior bude silnou ztrátou po profesní stránce i jako osobnost, domnívá se zlínská primátorka Irena Ondrová. „Byla jsem spolu s ním členkou ve dvou správních radách. V Nadaci Tomáše Bati a na zlínské univerzitě. Jen těžko jej někdo nahradí,“ uvedla Ondrová. Když se setkali neformálně, nikdy prý neodmítl vdoleček ani štamprli slivovice. „Vždycky si jej budu pamatovat jako člověka, se kterým jsem zažila spoustu legrace a také si jej vážit. Především díky tomu, že mluvil stále dobře česky,“ objasnila primátorka.

Lidé mohou uctít smrt Bati na pietních místech

Dodala, že vyjádřit svou lítost nad smrtí pana Tomáše Bati mohou obyvatelé i návštěvníci Zlína od středy 3. září na zlínském magistrátu. „U pietního místa, které na radnici připravujeme, se mohou podepsat na kondolenční listinu. Tu potom doručíme rodině pana Bati,“ řekla primátorka. Pietní místo je kromě radnice zřízeno od 2. září desíti hodin také ve Vile Tomáše Bati.

Bývalý radní Zlínského kraje pro kulturu Jiří Severin ještě vzpomíná, jak připravoval v městském divadle ve Zlíně program věnovaný k Baťovým devadesátinám. „Je mi moc líto, že zemřel, přestože se dožil požehnaného věku. Byl plný elánu a plánů, překvapilo mě to,“ sdělil Severin.

Baťova smrt zasáhla i zaměstnance pobočky firmy Baťa v Dolním Němčí na Uherskohradišťsku. „Lidé jsou zdrceni. Pokaždé, když se přijel do firmy podívat, osobně se s nimi setkal a zajímal se, jak se mají,“ sdělil tamní starosta František Hajdůch.

Jsme rádi, že se dožil očištění strýcova jména

Za rodinu Jana Antonína Bati, Tomášova strýce, se vyjádřila jeho vnučka Dolores Ljiljana Bata Arambasic. „Jsme rádi, že se dožil spravedlnosti pro Jana Antonína Baťu,“ řekla Deníku. Jeho strýc byl totiž v roce 1947 odsouzen k patnácti letům vězení za to, že se veřejně nepřihlásil k protinacistickému odboji. Městský soud v Praze zrušil rozsudek Národního soudu loni v červnu, tedy až po šedesáti letech. Podle Benešových dekretů byl Jan Antonín Baťa kolaborant, přestože prožil celou druhou světovou válku v zahraničí a s Němci nespolupracoval.

Zda se představitelé regionu zúčastní Baťova pohřbu, zatím neví. O cestě do Toronta uvažuje rektor univerzity Ignác Hoza. „O tom, že by chtěli Baťovy potomci udělat poslední rozloučení také ve Zlíně, zatím zprávu nemáme. Předpokládám, že pochován bude také v Torontu,“ dodal Baťův tiskový mluvčí Jindřich Lacko.

ŽIVOTOPIS

Tomáš Baťa mladší (* 17. září 1914)

Tomáš Baťa mladší se narodil v Praze jako syn slavného obuvníka a podnikatele Tomáše Bati staršího. Již v mládí jde v šlépějích svého otce a v jeho závodě se vyučí. Pokračuje pak studiem obchodní akademie v Uherském Hradišti a v dalším vzdělávání pokrčuje ve Švýcarsku a Velké Británii.

Z Británie se vrací domů v březnu roku 1939, sedm let po otcově smrti a krátce před druhou světovou válkou. Aby uchránil firmu před zničením, přenáší její sídlo do Kanady. Bere s sebou tým firemních odborníků čítající více než dvě stovky lidí a usidluje se v Torontu, kde zakládá společnost pod názvem Bata Shoe Organization. Blízko Toronta pak zakládá město Batawa, jakýsi malý kanadský Zlín.

V Kanadě po vypuknutí války obouvá armádu a dokonce získává zakázky na výrobu zbraní a vojenského materiálu. Z Toronta řídí provoz koncernu a zahraniční filiálky a rozšiřuje produkci i do Asie a Afriky.

V roce 1945 je československá část Baťovy firmy znárodněna a přejmenována na Svit, stejně jako Zlín na Gottwaldov. Rozrůstáním produkce do devadesáti světových zemí a posilováním podniku podpořil Baťa také rozvoj kanadského hospodářství. A to do té míry, že v roce 1979 obdržel Řád Kanady, nejvyšší kanadské státní vyznamenání.

Do rodné země se vrátil až po revoluci a roku 1991 mu byl propůjčen Řád T. G. Masaryka II. třídy. Dnes Baťovský obuvnický kolos řídí jeho syn Thomas George Baťa, kterého má spolu se třemi dcerami se svou manželkou Sonjou.