Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně stále nemá finance na stavbu laboratorního centra. Okolí nádraží zůstane dalšího půl roku pusté.

A bez ní by se neobešla. Laboratorní centrum fakulty technologické má totiž včetně vybavení vyjít na 535 milionů korun. Bývalé Baťovo koupaliště v centru města bude tak opuštěné bezmála dalšího půl roku.

„Zpoždění nás mrzí. Administrativní záležitosti včetně stavebního povolení máme vyřízeny. Původní časový harmonogram se však zpozdí asi o pět měsíců. Přednostně se řešily projekty Evropského centra polymerů a vědeckotechnického parku na Jižních Svazích, takže jsme postoupili s projektem laboratorního centra do posledního kola výzev. V září bychom se tak mohli dozvědět, zda peníze získáme,“ vysvětlil proděkan Jiří Dostál.

UTB počítá s tím, že by z celkových nákladů na objekt zaplatila patnáct procent, tedy zhruba 80 milionů korun. Očekává, že by v případě úspěchu mohla vyhlásit už v říjnu výběrové řízení na dodavatele.

Prosklenou budovu se čtyřmi nadzemními podlažími by však začala stavět nejdříve po zimě. Nejprve ji čeká odvoz nepořádku, který zůstal na místě po stánkařích. Na ten si bude muset vyčlenit přibližně milion. Stavba a zařízení zázemí pro posluchače magisterského a doktorského studia má trvat dva roky.

Jak už dříve přiblížil proděkan František Buňka, nové centrum má disponovat dvěmi velkými a třemi menšími posluchárnami, desíti seminárními učebnami a téměř čtyřicítkou chemických laboratoří pro výzkum i výuku. V nich mají být speciální přístroje, které akademikům umožní zkoumat vlastnosti látek a jejich chování. Fakulta technologická chce ale stavět centrum především proto, že její prostory praskají ve švech.

Kvůli jejímu záměru přestane ke konci srpna fungovat blízký prodejní stánek se zahrádkou, kteří navštěvují především místní štamgasti. „Taková je dohoda. Prodlužovat smlouvu s provozovatelem už město nebude. Už tak je kolem dost nepořádku,“ doplnil vedoucí odboru správy majetku zlínské radnice Ladislav Jemelka.

Baťovo koupaliště zvané Baťák bylo otevřené v roce 1939 a fungovalo nedaleko zlínského nádraží až do konce 80. let.

V roce 1992 plochu kolem prázdného bazénu obklopilo stánkové tržiště. O šest let později bylo koupaliště zavezeno. Stánkaři v jeho okolí obchodovali až do roku 2008. Nyní je areál prázdný a zchátralý.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.