Zlínská univerzita stále čeká na schválení dotace, aby mohla na místě zchátralého areálu nedaleko nádraží stavět laboratoře

Stále jej vlastní město. To ale čeká na Univerzitu Tomáše Bati (UTB), až prostory odkoupí. Vysoká škola tam chce totiž stavět laboratoře. Ta ale pro změnu čeká už řadu měsíců na vyjádření ministerstva.

Termínů, kdy se začne na místě také někdejšího Baťova koupaliště stavět, padlo už několik. Poslední z nich byl začátek roku 2011. Ani ten ale není podle proděkana fakulty technologické Jiřího Dostála reálný.„Stavba se stále odkládá kvůli reorganizaci na ministerstvu školství. Od září čekáme na verdikt ohledně dotace. V podstatě se s námi počítá, ale je potřeba dodělat ještě nějaké drobnosti v projektu. Věříme, že by se mohlo začít v polovině června,“ přiblížil Dostál.

Bez dotace se stavět nezačne

Nebýt čekání na dotaci, tak už UTB dávno laboratorní trakt staví. Bez finanční injekce se však neobejde. Prosklená budova se čtyřmi nadzemními podlažími má totiž vyjít včetně vybavení na 535 milionů korun. Vysoká škola by měla z částky zaplatit patnáct procent, tedy přibližně 80 milionů, a zbytek Evropská unie.Administrativní záležitosti včetně stavebního povolení má UTB podle proděkana Dostála vyřízeny. Výběrové řízení na dodavatele však může vyhlásit až poté, co dostane jasnou zprávu z ministerstva.

Nejprve univerzitu čeká odvoz nepořádku, který zůstal na místě po stánkařích. Na ten si bude muset vyčlenit UTB přibližně milion.„Už jsem dokonce slyšel zprávy, že jsme nechali tržnici schválně zapálit my,“ kroutil hlavou Dostál. „Je smutné, že město kdysi nedohlédlo na to, aby bývalí nájemníci prostory vyklidili,“ podotkl proděkan.

V současné době má UTB uzavřenou s magistrátem smlouvu o smlouvě budoucí na koupi tamních pozemků za 20 milionů korun.V areálu nedaleko nádraží plánuje postavit zázemí pro studenty magisterského a doktorského studia. Objekt má vyrůst za dva roky od zahájení výstavby. Nové centrum má disponovat dvěma velkými a třemi menšími posluchárnami, desíti seminárními učebnami a téměř čtyřicítkou chemických laboratoří pro výzkum i výuku. V nich mají být speciální přístroje, které akademikům umožní zkoumat vlastnosti látek a jejich chování.