K jeho udržení však musí rozšířit své technické vybavení. Jednou z podmínek bylo pořízení nové angiolinky, přístroje sloužícího k nejnáročnějším výkonům v oblasti kardiologické péče.

„Nová angiolinka bude umístěna v prostorách suterénu budovy interní kliniky. Práce na úpravách těchto prostor už začaly,“ informoval zástupce ředitele nemocnice pro ekonomiku a provoz Jiří Procházka.

Současnou angiolinku využije ročně přes tři tisíce pacientů. „Časově je však vytížená více, než je její optimální kapacita,“ sdělil vedoucí lékař invazivní a intervenční kardiologie Baťovy nemocnice Zdeňek Coufal.

Vytížení angiolinky podle něj znemožňovalo další rozvoj každé z uvedených metod.

„Nový přístroj by měl převzít časově náročné elektrofyziologické metody,“ vysvětlil.

Rozvine se tak podle něj péče o pacienty a v blízké budoucnosti odpadne nutnost posílat jich část za těmito výkony například do Brna.

Krajská nemocnice plánuje v budoucnu pořídit ještě třetí angiolinku. Ta bude umístěna rovněž v suterénu interny.

„Tím dojde ke koncentraci kardiologických metod do budovy interní kliniky, kde jsou tito pacienti hospitalizováni. Odpadnou tak převozy nemocných a uvolní se kapacity stávající angiolinky pro rozvoj periferních cévních výkonů,“ doplnil Coufal.

Na nových přístrojích podle něj budou lékaři provádět několikahodinové výkony, které se v Baťově nemocnici dosud nedělaly.

K dalším novinkám letošního roku v rámci kardiologické péče ve zlínské Baťově nemocnici bude patřit především rozvoj elektrofyziolo­gických metod.

„Jde o detailnější vyšetření arytmií a poruch rytmu srdce, nejasných ztrát vědomí,“ popsal Coufal. Dalšími rozvojem péče budou implantace defibrilátorů, jež v Baťově nemocnici doposud neimplantovali a všichni pacienti byli převáženi do Brna.

„Vzroste také kapacita pro intervence na koronárních tepnách, čímž se zkrátí čekací lhůty,“ poznamenal Coufal.