„Podobným způsobem už postupují mnohé soukromé lékárny, proto jsme se k tomuto kroku rozhodli také v nemocnici. Máme zájem, aby naši pacienti nebyli ekonomicky znevýhodňováni a mohli využívat služeb našich lékáren za podmínek srovnatelných s ostatními,“ zdůvodnil změny ředitel nemocnice Petr Pšikal.

Baťova nemocnice tak jako třetí zdravotnické zařízení řízené Zlínským krajem přistoupila ke kompenzaci regulačních poplatků zákazníkům svých lékáren.

Podle krajské radní pro zdravotnictví Hany Příleské není zavedení bonusů v nemocničních lékárnách v rozporu s přístupem krajské reprezentace. Ta se jako jedna z mála v republice rozhodla, že nebude hradit za občany poplatky ve svých lékárnách z krajského rozpočtu.

„Tohle jsme nechali na obchodní politice nemocnic. Zavedení těchto opatření jsme ani nepřikazovali, ani nezakazovali,“ poznamenala radní.

Změnit systém na dar od kraje, jako je tomu pro všechny u třicetikorunového poplatku za ošetření v nemocniční ambulanci, podle ní v budoucnu regionální vláda nehodlá.

Názory na bonusy v nemocniční lékárně jsou mezi lidmi ve Zlíně různorodé.

„Já bych si to vrátit nenechal, jsem pro poplatky,“ míní například Jan Blažek.

S poplatky v lékárnách nesouhlasí Miroslav Bartoš, ale s touto formou úlevy prý zcela spokojen není.

„Přijde mi to stejně jako přechodné řešení, je to taková cesta necesta. Odstranit poplatky v lékárnách ti nahoře by měli celkově,“ míní Bartoš.

Sleva za věrnost i v dalších krajských nemocnicích, výjimkou je Kroměříž

Odobná opatření zavedli ve Vsetínské a Uherskohradišťské nemocnici.

„Naše lékárna nabízí při výdeji léků pojištěncům slevu za věrnost ve výši třiceti korun za každou položku na receptu. Je na rozhodnutí pojištěnců, zda nabízený bonus přijmou,“ vysvětlil mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Jan Hrdý .

Podobně se postavili k poplatkům rovněž ve Vsetínské nemocnici.

„Soukromé lékárny ve městě začaly bonusy ve výši regulačního poplatku lidem poskytovat, a tak jsme z čistě obchodních důvodů museli na obdobný systém přejít také, aby pacienti do naší lékárny dále chodili,“ vysvětlil ředitel Martin Metelka.

Žádný posun zatím naopak nechystají v Kroměřížské nemocnici.

„Ke změnám jsme nepřistoupili, protože naše lékárna zůstává nejlevnější ve městě. A to i přesto, že už jsme zaznamenali, že v jiných kroměřížských lékárnách pacientům třicet korun za poplatek určitým způsobem vracejí,“ sdělila mluvčí zařízení Veronika Klímová.

Také ve Zlíně se některé soukromé lékárny k určité formě odpuštění třicetikorunových poplatků odhodlaly. Od prvního února k tomu přistoupila například lékárna ve zlínském nákupním centru Čepkov.

„Třicet korun za položku na receptu dostanou zákazníci zpět, bude jim při placení odečtena. Doplatky léků jsme v souvislosti s touto změnou nezvyšovali,“ uvedla vedoucí lékárny Daniela Prokopová.

Podobně postupovali i v Lékárně Slunce na sídlišti Jižní Svahy v budově supermarketu Billa.

„Zavedli jsme slevy v podstatě ve výši poplatků za recepty,“ podotkl tamní lékárník Karel Vašut.

V lékárně, kterou na zlínské poliklinice vede Pavel Nesrsta, předseda zlínského okresního sdružení České lékárnické komory, naopak třicetikorunovou úhradu nijak nekompenzují.

„Situace je u nás přesto běžná. Zaznamenal jsem už paní, která mi řekla, že vyloženě regulační poplatek uhradit chce a naopak jeden pán nám za to, že se u nás třicet korun platí, nevybíravě vynadal,“ sdělil Nesrsta.

Jako zástupce komory momentální situaci s poplatky považuje zejména za nepřehlednou.

„Je to totální politikum. Měl by to vyřešit celorepublikově parlament. Kompenzaci poplatků v lékárnách považuji za jednoznačné obcházení zákona,“ podotkl.

Ve zlínském okrese se podle něj takto zařídila jen malá část apatyk.

„Zvyšují přitom ale ceny u léků na maximum, které stanoví takzvaný cenový předpis. Devadesát procent ale poplatky vybírá běžným způsobem,“ míní Nesrsta.

Tak je tomu ve Zlíně například v lékárně LLoyds v pasáži Zlínského Intersparu.

„Zákon neobcházíme, lidé ale mají možnosti řady jiných slev nevázaných přímo na výši poplatku,“ podotkla tamní vedoucí Pavla Pečeňová. Poplatek se hradí běžným způsobem například i v centru města v Lékárně Anta na Dlouhé ulici.