Zatímco na Slovensku byla jejich návštěva více než poznávací, domáhají se tam totiž náhrady za neoprávněně zabavený majetek, schůzka ve Zlíně byla víceméně neformální. Se zástupci rodiny se u oběda setkal náměstek primátora Aleš Dufek.

„Jsou to potomci významné zlínské osobnosti a patří se s nimi setkat. Až během schůzky mi však došlo, že si skutečně povídám s přímými potomky muže, díky kterému tady okolo sebe vidíme, co vidíme. Jsem skutečně hrdý, že jsem se s nimi mohl osobně setkat," pověděl Aleš Dufek, náměstek zlínského primátora.

Podle něj ho rodina seznámila především se svým programem v Maďarsku a na Slovensku. Aleš Dufek jim zase popsal, jak se město rozvíjí a jaké jsou zde plány. Na téma vyrovnání řeč nepřišla. „Tématu České republiky jsme se zcela vyhnuli. Ostatně je to věc právníků. U oběda to nevyřešíme," poznamenal náměstek.

Zlín podle něj beztak nevlastní nic, o co by mohli mít potomci Baťů zájem. Památná Baťova vila, kterou nechal vystavět J. A. Baťa, je Českého rozhlasu, tovární areál společnosti Cream a dalších firem. K oficiálnímu přijetí na radnici však nedošlo. Setkání se konalo v restauraci Kongresového centra ve Zlíně.

„Setkání členů rodiny J. A. Bati a náměstka Aleše Dufka je výjimečným setkáním, proto je spojené s pracovním obědem. Toto řešení je vyhovující i vzhledem k času, ve kterém k němu došlo," osvětlil Zdeněk Dvořák, mluvčí zlínského magistrátu.

Měl zdravotní potíže

Zlínský program rodiny Johna Nashe musel být náhle osekaný, a to právě kvůli zdravotním potížím Johna Nashe. Nedošlo tak na setkání s radním Františkem Čubou, které se mělo uskutečnit v sídle Zlínského kraje.

„Potomci J. A. Bati chtěli panu Čubovi vyslovit uznání a řeč měla přijít i na případnou finanční podporu nového agrokombinátu. Bohužel ze setkání sešlo. Mám však informace, že se zde rodina zdrží a s panem docentem by se rádi setkali v jiný den," pověděl Ivan Adámek, asistent radního Františka Čuby.

Rodina si kromě Zlína prohlédla i zámek v Napajedlích. Poté se vrátila zpět na Slovensko.

Baťovi tam, stejně jako před lety v České republice, požádali o odškodné za majetek zabavený po válce. Hodnota slovenského majetku se odhaduje na 25 miliard korun.

„Jaká však byla přesná hodnota znárodněného majetku, nevíme. Když došlo ke znárodnění, byl majetek už značně rozsáhlý. Zatím ani nevíme, v jaké výši stanoví slovenské Ministerstvo financí náhradu," uvedl John Nash.

Baťovo impérium bylo zestátněno na základě Benešových dekretů. Už v nich se však tvrdilo, že za zestátněný majetek patří náhrada. Na tu však nikdy nedošlo.