VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Baťovo letadlo se vrátí do Památníku

Přesná replika osudového letadla vrátí obnovujícímu se Památníku Tomáše Bati původní atmosféru. Maketa do skleněného krystalu přibude na jaře roku 2019.

12.7.2018
SDÍLEJ:

Dokumenty uvádějí, že se letadlo s Tomášem Baťou krátce po startu při plánovaném letu do Curychu brzy ráno za snížené viditelnosti v údolí řeky Moravy zřítilo do prostoru pomocných závodů továrny necelý kilometr od letiště. Tragédie velmi silně dolehla neFoto: SOkA Zlín

„Jedná se o přesný model jednomotorového Junkers F 13, se kterým Tomáš Baťa se svým pilotem Broučkem havaroval,“ přiblížil Pavel Velev. Cena se vyšplhá k šesti milionům korun.

Mlha nad letištěm. Pilot ztrácí orientaci. Letadlo se zřítí dříve, než kdokoli postřehl na přístrojích porušenou stabilitu letadla. Přišla těžká a nečekaná tvrdá rána. Před 86 lety na den přesně došlo v Otrokovicích k vážné letecké havárii.

Dne 12. července 1932 se stali oběťmi tragédie továrník Tomáš Baťa a šéfpilot Jindřich Brouček. Takové informace vyplynuly z dostupných materiálů.

Za necelý rok po katastrofě, na jaře roku 1933, se započalo se stavbou Památníku Tomáše Bati podle projektu F. L. Gahury a již za neuvěřitelné tři měsíce, 12. července 1933, proběhlo slavnostní otevření v den prvního výročí úmrtí zakladatele obuvnického impéria.

Událost, kvůli níž byla významná budova vybudována, tedy tragická smrt Tomáše Bati, připomínalo i letadlo Junkers.

„Nešlo o stroj, ve kterém Tomáš Baťa s pilotem havarovali,“ vysvětlil ředitel Nadace Tomáše Bati Pavel Velev.


Do Památníku na čtyři silné pilíře instalovali letadlo z hangáru, které sloužilo na náhradní díly.

Tragickou smrt továrníka bude replika letadla Junkers v Památníku připomínat i nadále. Maketa opět zaujme dominantní pozici mezi čtyřmi nosnými sloupy.

„V současné době se dokončuje projektová dokumentace letadla, vyrobeno by mělo být v květnu či červnu příštího roku,“ uvedla vedoucí odboru kultury a památkové péče Eva Husáková.

I PRÁZDNÝ PROSTOR MÁ OBSAH

Ředitel Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně Václav Mílek v anketě odboru kultury a památkové péče uvedl, že budovu Památníku Tomáše Bati vnímá spíš jako sochu než jako dům spojený s funkčním využitím.

Tím se podle něj také výrazně odlišuje od jiných staveb z baťovského období ve Zlíně. Nevadilo by mu, kdyby zůstal prázdný.

„Chápu ale, že pro mnohé návštěvníky by byl problém přijmout, že i prázdný prostor má svůj obsah,“ sdělil.

Ať už prý uvnitř budovy bude cokoli, nemělo by ji to zcela zaplnit a přehlušit.

O návratu repliky letadla rozhodli odborníci na workshopu o obnově Památníku v roce 2006. Z jeho závěrů vyplynulo, že by se měl vrátit do původního stavu, a to i včetně letadla.

Vyrobit repliku takového letadla ale není nic jednoduchého.

„Úskalí se skrývá zejména v materiálu povrchu letadla. Takový typ vlnitého plechu se dnes sériově nevyrábí,“ vysvětlila Eva Husáková.
Výroby se nakonec ujala společnost z Olomouce TechProAviation. Zabývá se návrhem, výrobou a certifikací ultralehkých letounů.

„Maketa letadla bude obsahovat jen nezbytné viditelné prvky,“ vysvětlil Pavel Velev, ředitel Nadace Tomáše Bati, která se ujala zajištění výroby letadla. Stroj, který bude vystavený v Památníku, tak nebude mít motor ani jiné funkční prvky.

DÁ SE ROZLOŽIT?

Cena se vyšplhala k šesti milionům, přičemž 2,8 milionu poskytlo město Zlín. Zbytek získává Nadace Tomáše Bati od dárců, vyhlášena byla také veřejná sbírka.

Nějakou dobu se řešila i velikost letadla. Původní letadlo bylo totiž veliké.

„Nějakou dobu jsme si pohrávali s myšlenkou, že boční stěna směrem ke gymnáziu bude oddělávací,“ uvedla Eva Husáková.

To by ale znamenalo další nežádoucí náklady. Naštěstí se podařilo zajistit, že letadlo bude instalováno demontované.

„Rozdělí se na trup a křídla a projde tak tedy hlavním a jediným vstupem,“ vysvětlila. Smontováno pak bude na místě.

Ze stavebně-historického průzkumu zpracovaného architektem Petrem Všetečkou v roce 2001 vyplynulo:

Letadlo bylo umístěno v Památníku ve formě vyspraveného stroje, který původně sloužil na součástky. Z velké části šlo již tehdy o repliku, resp. koláž z více letadel. Autentičnost posilovaly stopy havárie. Jednalo se o typ Junkers F 13ge.

Letadlo bylo pravděpodobně zničeno. Jeho stopa se ztrácí kolem roku 1948, kdy proběhla urychlená úprava budovy pro XI. zlínský salón. Při této úpravě byla část inventáře Památníku včetně letadla bez dokladu převezena jinam nebo zničena.

Podle zprávy o kontrole inventáře v Památníku ze 6. 1. 1950 sice mělo být letadlo r. 1948 převezeno na letiště v Otrokovicích, nicméně neexistuje žádný doklad, ani autentická vzpomínka, o tom, že by se v té době na letišti skutečně nacházelo.

Podstatné je, že z budovy Památníku se mohlo dostat jedině po částech. Podle sdělení Ladislavy Horňákové ze zlínské galerie existují pamětníci demontáže letounu v některé zlínské strojírně. Byl použit patrně na materiál.

Junkersovy stroje F 13

Brázdily oblohu v mnoha zemích světa, kde létaly i s plováky a byly páteřními typy množství leteckých linek. Sloužily od polárních oblastí až po tropy, kde létaly i v teplotách převyšujících 40 °C. Letecké společnosti si pochvalovaly jejich ekonomický provoz, odolnou konstrukci umožňující i tvrdší přistání a také opravitelnost doslova v polních podmínkách. Zdroj: flying-revue.cz

Autor: Renáta Večerková

12.7.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 20 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Obchodní koordinátor/ ka pro anglicky mluvící země. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: velmi úzká spolupráce v týmu s Key Account Managerem; zajišťování každodenní komunikace se zákazníky; kontrola zakázek ve výrobě; řešení: poptávek, nabídek, objednávek a jejich překlady; komunikace uvnitř firmy: technologie, dispečink, výroba, expedeice, sklad; vystavování faktur, požadavků na přepravu, dodací a paletové listy., Požadujeme: vzdělání minimálně SŠ; velmi dobrou znalost AJ slovem i písmem pro každodenní komunikaci; znalost dalších jazyků NJ, FJ je výhodou; znalost práce na PC: MS Office, EXCEL, Outlook, Internet, IS CICERO výhodou; praxe v obchodu a polygrafii výhodou; velmi dobré organizační schopnosti, komunikativnost, samostatnost, svědomitost, osobní přístup., Nabízíme: zajímavou práci v silné společnosti; příjemné pracovní prostředí v mladém kolektivu; pohyblivou složku mzdy závislou na výkonu; telefon + počítač; příspěvek na stravování; odborná a jazyková školení; osobní růst; firemní akce.. Pracoviště: Graspo cz, a. s. - sídlo, Pod Šternberkem, č.p. 324, 763 02 Zlín 4. Informace: Lubor Kaluža, .

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 17 000 Kč

Ostatní pracovníci na zpracování plechu Strojírenský dělník - zpracování pechu. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Práce v provozu zpracování plechu. Pracovníky bez praxe zaučíme.. Pracoviště: Tvd-technická výroba, a. s. - rokytnice - sídlo, 763 21 Slavičín. Informace: Alena Štefaníková, +420 577 051 518.

Výroba - Výroba Seřizovači 25 000 Kč

Seřizovači a obsluha číslicově řízených strojů Seřizovač CNC strojů. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň:, , • Seřizování obráběcích strojů s CNC řízením., • Stanovení pracovních postupů, prostředků a metod., • Zhotovování funkčních vzorků a prototypů., • Zajišťování nástrojů a přípravků na jednotlivé svěřené stroje., • Doplňování, evidence, vykazování a vydávání nástrojů do a z TOOLBOXu., • Evidování technických dat o průběhu a výsledcích práce , , Požadujeme:, • Praxe se seřizováním CNC strojů, • SOU/SŠ technického směru, • Zkušenost s programováním CNC strojů (FANUC, SIEMENS), • Schopnost seřídit stroj, znalost materiálů a jejich chování, znalost procesů obrábění, • Schopnost čtení výkresové dokumentace, • Stabilita, loajalita, • Spolehlivost a přesnost, • Odpovědnost a samostatnost, • Ochota pracovat na směny , , Nabízíme:, • Práci ve stabilní a prosperující společnosti se silným zázemím, • Odpovídající platové ohodnocení, • Mimořádné pololetní bonusy, • Širokou možnost vzdělávání, • Podporu osobního i profesního růstu, • Odborná školení, • Týden dovolené navíc, • Další benefity v rámci sociálního programu, , Jedná se o práci ve dvousměnném provozu.. Pracoviště: Kovárna viva, a. s., Vavrečkova, č.p. 5333, 760 01 Zlín 1. Informace: Marie Gallagher, +420 577 051 304.

Obchod - Obchod Obchodní zástupce 14 900 Kč

Obchodní zástupci Obchodní zástupci. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 36000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: ŘP skupiny B, základní znalost PC,, Náplň prace: prodej spotřebních baterií Varta, svítilen a souvisejících výrobků, starání se o stávající a hledání nových zákazníků. Pracoviště: Chvátal-artex, s.r.o. - fryšták, Ke Skalce, č.p. 347, 763 16 Fryšták. Informace: Aleš Chvátal, +420 602 793 653.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 16. července 2018

Tři šelmy na útěku a zbytečná smrt pod koly expresu: prohlédněte si videa dne

V neděli 15. července 2018 se v kostele ve Zdounkách konala slavnostní mše svatá, kterou sloužil arcibiskup olomoucký Jan Graubner. Na závěr bohoslužby byla udělena trojice čestných občanství obce Zdounky. Na snímku je devadesátiletý kněz Jaroslav Nesvadb

VIDEO: Čestné občanství i pro přítele vynálezce turbíny a kněze

Životní zážitek: vyvolení se fotili se zakladatelem Kiss

Zhruba osmdesátku fanoušků potěšil ve Vizovicích Gene Simmons, americký baskytarista, zpěvák a zakládající člen hard- rockové skupiny Kiss.

Autonehodou přišel o draft NHL. Teď se Puliš porve o místo ve Zlíně

V sedmnácti byl považován za jednoho z nejnadanějších hráčů svého ročníku, aspiroval na první desítku draftu NHL v roce 2010. Teď týden před nástupem na led zveřejnil hokejový klub Aukro Berani Zlín, že Radovan Puliš bude jeden ze dvou útočníků, kteří se v rámci zkoušky porvou o místo v kádru. Druhé jméno lotyšského útočníka zveřejní klub v úterý dopoledne.

Trenér Bílek mě na hrot dávat nebude, myslí si Džafić

ROZHOVOR/ Po minulé sezoně se mu hlavou honily všelijaké myšlenky. Adnan Džafić dokonce v jednu chvíli zvažoval odchod ze Zlína. Osmadvacetiletý Bosňan nebyl tak vytížený, jak by si sám představoval.

Školní spoj ve stromě a kosení jako české tchai-ťchi: zhlédněte videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 13. až 15. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT