Myšlenkou se zabývá ředitel nadace Pavel Velev už několik let. „Pro všechna města vybudovaná rodinou Baťů v Evropě postižených socio-ekonomickými poměry jsou velkou zátěží brownfieldy. Každé z nich se vyrovnává s problémy po svém. Proč si nevyměnit zkušenosti?“ míní Velev.

Primátorka Zlína Irena Ondrová také zdůraznila, že bývalá baťovská města mají mnoho společného.

„Zejména ta, která byla na výrobní struktuře životně závislá. Vzájemná komunikace a výměna zkušeností může být důležitým nástrojem pro řešení nejednoho problému,“ míní Ondrová.

Hlavním cílem projektu je tedy především hledat společně nová řešení využití bývalých výrobních areálů tak, aby sloužily rozvoji města.

„K tomu by měla dopomoci po seznámení mezinárodní konference ve Zlíně, kde by představitelé měst hovořili nejen o životě lidí, ale také o infrastruktuře a architektuře. Výsledkem má být společný web, přes nějž by jednotlivá města komunikovala,“ poznamenal Velev.

Vysvětlil, že postupně by rád do spolupráce zapojil všech sedmnáct baťovských měst v Evropě, posléze i další. Podaný projekt uzavřel zatím kromě Zlína se slovenským místem Partyzánské a polským Chelmek. „Na mezinárodní spolupráci žádáme přes milion korun. Zda budeme úspěšní, se dozvíme asi koncem roku,“ přiblížil ředitel.

Mezi další baťovská města se řadí například francouzské Hellocourt – Bataville, britské East Tilbury či maďarské Martfü.