Festival stavebnic se ve Zlíně konal už poosmé. „Původně jsme dělali akce, které byly zaměřeny hlavně na deskové hry a hlavolamy. Později mě napadlo zaměřit se na stavebnice. Někteří lidé totiž nemají logické myšlení, nebo se bojí deskových her a u stavebnic takováto bariéra není. Stavebnice baví prostě úplně všechny,” popsala organizátorka festivalu Věra Stojarová s tím, že festival se časem rozrostl i o deskové hry.

Důležitou součástí celé akce jsou také zástupci jednotlivých firem vyrábějící stavebnice. „Můžete si tady s nimi o tom povykládat, zeptat se na všechno, co vás zajímá. Výrobci vám o tom přeci jen povykládají mnohem líp než paní prodavačka v obchodě,” doplnila Stojarová.

Svatební show Bride Up ve zlínské Galerii Desítka, 20. 11. 2021
OBRAZEM: Svatební přehlídce ve Zlíně vládly výrazné krajky i jednoduchá elegance

Zároveň ale přiznala, že tento ročník je poznamenám pandemií koronaviru, neboť někteří zástupci firem skončili v karanténě a akce se nakonec nemohli zúčastnit. Konání festivalu tak bylo v ohrožení.

„Akci jsem asi třikrát málem zrušila. Lidé, se kterými spolupracuji se totiž postupně dostávali do karantény a ani hygiena nám nedoporučovala akci uspořádat. Kdyby nám někdo dal nějaké kompenzace, tak bych neváhala. Ale protože je všechno na nás, tak jsem se rozhodla festival uspořádat,” vysvětlila organizátorka.

Montessori hračky

Kromě stavebnic a deskových her patřila část přízemí Baťova institutu také hračkám pro nejmenší návštěvníky. „Všimli jsme si, že nám tady v posledních letech chodí opravdu malé děti, tak jsme si pro ně připravili nejrůznější montessori hračky,” poznamenala Stojarová.

Oslavy 17. listopadu ve Zlíně obohatil průvod studentů Univerzity Tomáše Bati
Oslavy 17. listopadu ve Zlíně obohatil průvod a doprovodný program, podívejte se

Specifikem takových hraček je, že bývají z přírodních materiálů a většinou jsou velmi jednoduché a intuitivní. Děti tak snadno pochopí, co s hračkou mají dělat. „Často to bývají různé skládačky. Děti se tím zároveň učí a zapamatovávají si třeba barvy nebo čísla. Vlastně se hraním naučí novou dovednost,” uzavřela organizátorka festivalu.

Festival stavebnic v přízemí Baťova institutu pokračuje i v neděli 21. listopadu, a to od 10 do 18 hodin. Jednotné vstupné činí 70 korun, rodinné pak 250 korun.