Do spytihněvského přístaviště po poledni plynuly davy zvědavých lidí. Každý chtěl vidět, jak Morava připlouvá do svého domova. Po té, co ji hejtman tradičně pokřtil sektem, si ji první nadšenci mohli nejen prohlédnout, ale jít na svou první plavu. „Je nádherná. Ještě jsem nikdy na lodi nejel, takže je to moje první plavba,“ sdělil nadšený devítiletý Tomáš Dlabaja ze Želechovic.

Svou první plavbu si pochvalovala i Ludmila Pektorová z Huštěnovic. „Bylo to úžasné. Rozhodně si to zopakuji a uděláme s našima výlet,“ řekla dvanáctiletá školačka.

Morava byla postavena za velice krátkou dobu, a to za čtyři měsíce. Jejímu jménu konkurovalo dalších patnáct návrhů. „Padaly jména jako Réva, Oskeruša či Princezna Moravy. Ale Morava nakonec zvítězila,“ vyjmenoval provozovatel lodi Stanislav Hampala.

Výletní loď pojme celkem šedesát pasažérů. Má bezbariérový přístup, bar i toalety. Morava Na své si přijdou i milovníci cykloturistiky, kteří budou moci své kola přepravit s sebou. „To určitě využiji. Na kole jezdím téměř denně a takový výlet spojený ještě s plavbou bude určitě zajímavý,“ mínil Zdeněk Jandera ze Zlína.

Morava bude mít pravidelné plavby třikrát do týdne v úseku Spytihněv, Otrokovice, Napajedla, Uherské Hradiště. Po dokončení plavební komory na Bělovském jezu bude trasa prodloužena až do Kroměříže.

Jedna výletní jízda bude stát dospělého 220 korun.