Odemykání sezony se uskuteční na řadě míst, kterými vede vodní nebo cyklistická trasa Baťova kanálu. Ve Zlínském kraji se slavnosti odehrají v přístavištích Pahrbek v Napajedlech a Otrokovicích.

Do Napajedel můžete v sobotu 30. dubna vyrazit třeba na kolech, organizátoři připravili hned dvě trasy: z Kroměříže a z Uherského Ostrohu.
Na Pahrbku začne slavnostní odemykání kanálu přesně ve 12 hodin.

„Máme zajištěný program pro děti i dospělé, bude plavba na lodi Morava, zahraje country kapela a chystáme toho ještě více,“ pozval k návštěvě Jiří Durďák, manažer DSO Sdružení obcí pro rozvoj Baťova kanálu a vodní cesty na řece Moravě. Společně s otevíráním Baťova kanálu bude uvedeno do provozu rekreační středisko Pahrbek, které prošlo generální proměnou.

Plavební sezona se bude zahajovat i v neděli 1. května, a to na přístavišti v Otrokovicích. Akce je spojená s Májovou poutí. Začne v 8.30 hod. vystoupením country rockové skupiny Tady a Teď (bude hrát až do 12 hodin), v 9 hodin vystoupí mažoretky a poté starosta Otrokovic odemkne vodu.

Od 9.30 až do 11 hodin bude návštěvníky bavit soubor Tyjátr, připravené budou vodnické hrátky, soutěže pro děti, kolotoče a pouťové atrakce.

Baťův kanál je unikátní turistická vodní cesta. Zájemci mohou během sezony využít možnost projet se po ní v mnoha typech lodí. Délka kanálu je v současné době přibližně 53 kilometrů, některé úseky vedou řekou Moravou, jinde vede uměle vyhloubenými kanálovými úseky.

Celkově je splavný od Kroměříže do Bělova a z Otrokovic po Hodonín, plavební hladina je udržovaná 13 jezy, u jezu v Bělově dosud schází plavební komora. Baťův kanál je trvale velmi oblíben. Každou sezonu jej navštíví desítky tisíc turistů, je i častým cílem školních výletů. Splavný bude až do 28. října.

Atraktivnost vodní cesty zvyšuje i přilehlá cyklostezka, která je dlouhá více než 80 kilometrů a je po ní možné dojet z Kroměříže až do Hodonína. Trasa vede mimo frekventované komunikace a díky svému rovinatému profilu je vhodná pro rodiny s dětmi.

„Ti, co ji už vyzkoušeli, ji srovnávají se slavnou rakouskou trasou podél Dunaje. Cyklostezka je unikátní v tom, že umožňuje kombinovat cyklistiku s jízdou na lodi. Můžete dojet do některého z přístavišť a i s koly se nalodit,“ upozornila Dana Daňová, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.

Dodala, že povrch cyklo­ stezky tvoří na většině úseků kvalitní asfalt, který ocení i vyznavači in-line bruslení. Po cestě lze zhlédnout celou řadu zajímavých cílů, ať už například zámky v Kroměříži a Buchlovicích, hrad Buchlov, poutní místo Velehrad, hřebčín či zámek v Napajedlích nebo archeoskanzen Modrá.

Jízdu si lze také zpestřit výjezdy do přilehlých Chřibů, Hostýnských vrchů a Bílých Karpat. Například v napajedelském turistickém centru cyklisté najdou i servis jízdních kol a kolečkových bruslí nebo půjčovnu.