„Budova Baťova mrakodrapu, kterou máme ve svém majetku, je architektonickým skvostem a zároveň symbolem města i Zlínského kraje,“ zdůraznil krajský hejtman Radim Holiš.

Připomněl, že poslední velkou rekonstrukcí prošla budova před dvaceti lety. „Před čtyřmi lety se pak uskutečnila první část její revitalizace řešící především interiéry, nyní je na řadě druhá část zaměřená na exteriér budovy,“ přiblížil Holiš. 

Náklady na druhou etapu revitalizace jsou vyčísleny na 48 milionů korun. Opravy se dočkají břízolitové omítky, poškozené cihelné pásky nahradí nové.

Dále se počítá s obnovou hydroizolace a oplechováním střech. Renovaci čeká také konstrukce pojízdné lávky, takzvané kočky, využívané k mytí oken. Veškeré práce by měly být ukončeny ještě do konce letošního roku.

Uzavření vchodu z třídy Tomáše Bati

Budova hejtmanství má rozměry osmdesát krát dvacet metrů a výšku 77,5 metrů. V průběhu roku postupně kolem celé dominanty Zlína vyroste lešení.

„Kvůli zajištění stavební plochy pro řemeslníky bude uzavřený vchod do budovy z třídy Tomáše Bati. Příchozí budou moci využít druhý vstup z ulice J. A. Bati, tedy ze svitovského areálu. Běžný provoz krajského úřadu stavební práce dál nijak neovlivní,“ doplnila ředitelka krajského úřadu Jitka Hlavačková.

Letošní práce navážou na první fázi oprav, kterou kraj dokončil v roce 2019 a během nichž byla zrekonstruována rozvodna nízkého napětí, opraven páternoster, vyměněny rychlovýtahy, provedeny stavební úpravy vstupu do budovy ve 2. etáži, obnoveny teracové podlahy ve 3. etáži a zmodernizovány expozice ve 2., 8. a 16. etáži.

Baťův mrakodrap nechal v letech 1936 až 1938 podle projektu Vladimíra Karfíka postavit Jan Antonín Baťa, jako nové sídlo ředitelství firmy Baťa. V letech 2003 až 2004 prošla budova rozsáhlou a nákladnou rekonstrukcí. Od té doby zde sídlí Krajský úřad Zlínského kraje a také Finanční úřad pro Zlínský kraj. Budova je jednou z vrcholných staveb předválečné funkcionalistické architektury, a je proto vedena na seznamu kulturních památek České republiky.