Baťův Památník se i letos zapojil do iniciativy s názvem „Díky, že můžem”, která již osmým rokem pořádá oslavy 17. listopadu na pražské Národní třídě. Do letošního ročníku se celkově zapojila padesátka památek a institucí nejen z České republiky.

„Na základě loňské zkušenosti a zejména velmi kladné odezvy ze strany laické i odborné veřejnosti jsme se i letos rozhodli připojit k myšlence rozsvítit celorepublikově významné budovy do českých národních barev,” uvedla za marketing a PR Památníku T. Bati Zuzana Bílá.

Ve stopách filmařů za příběhem Harry Pottera. Ve filmech si zahrálo i nádraží King Cross s legendárním nástupištěm 9 3/4.
Dvacet let s filmy o Harry Potterovi. Podívejte se na známá filmová místa

Kvůli loňským mimořádným epidemiologickým opatřením se speciální sváteční nasvícení Památníku konalo bez přítomnosti veřejnosti. Letos se však na jedinečně osvětlený zlínský klenot mohl přijít podívat kdokoli.

Památník se rozsvítil v barvách české trikolóry přesně v 17.11 a souběžně se na místě rozezněla píseň Modlitba pro Martu od Marty Kubišové, což ještě více umocnilo atmosféru oslav. Rozzářený památník si mohli lidé prohlédnout až do jedenácté hodiny večerní.

„Ke spolupráci na realizaci tohoto jedinečného nasvícení budovy do národních barev jsme opět oslovili zlínského fotografa a výtvarníka Josefa Řezníčka známého také pod pseudonymem Jsf Abb. Tento umělec je zároveň autorem původního nápadu rozzářit Památník reflektory v barvách trikolóry už v loňském roce,“ dodala Bílá.

Podzimní koncert žáků ZUŠ Morava ve Zlíně.
Baťovou vilou ve Zlíně zněla hudba mladých a talentových umělců ZUŠ Morava

Nasvítit Památník trikolórou napadlo Řezníčka při jeho focení v loňském roce.

„Naše trikolóra je stejně krásná jako tato čistá zlínská budova. Nádherně se to navzájem doplňuje i symbolicky. Byl jsem potom moc rád, jak dopadla realizace s pomocí Mariana Cekoty a týmu z Baťova Památníku, za což jim děkuji. Už vloni jsme k tomu pustili „Modlitbu pro Martu“ a doteď mi běhá mráz po zádech z toho zážitku,“ přiblížil Josef Řezníček.