Obec pronajala nevyužitý areál firmě na patnáct let

„Neměl jsem nápad, co s ním. Myšlenku firmy Pískovec Bělov jsem tedy jenom uvítal,“ objasnil bělovský starosta Jiří Přecechtěl. Lom je ve vlastnictví obce, společnost jej od úřadu dostala na 15 let do pronájmu. „Jsem rád, že se konečně využije k dobré věci,“ dodal starosta. Obě strany podepsaly letos na jaře smlouvu. „Když jsem lom uviděl, řekl jsem si, proč toho nevyužít,“ přiblížil jeden z majitelů společnosti Josef Petr. Obec firmě areál pronajala za symbolickou částku jedné korunu za metr čtvereční, což ročně představuje necelých devět tisíc korun. K tomu ještě bude požadovat dvě procenta z tržeb.

Od jara stihli sochaři v areálu učinit řadu věcí. „Ke skále se pomalu nedalo projít, všude dokola bylo asi metr a půl hlíny do výšky,“ popsal původní stav pronajímatel. Dnes je zemina pryč a na místě už stojí jeřáb, jenž má sloužit k odebrání horniny, která uvízne na skále. „Chtěli bychom ještě důkladněji vyčistit zdejší terén a vybudovat tady i dílny, v nichž by se kámen ručně opracovával,“ prozradil. Podle něj vypadá hornina jako velmi kvalitní.

Firma si však ještě bude muset počkat na vyjádření báňského úřadu v Ostravě, který jí může dobývání hornin povolit. „Už jsme předložili plán využití ložiska. Pokud půjde všechno hladce, mohli bychom začít těžit v zimě,“ upřesnil sochař. Dodal, že kdyby byla mírná, dalo by se v lomu pracovat celoročně. Mimo sochařství a restaurátorství by mohli vyrábět například i kvádry z přírodního kamene, jež lemují kraje silnic nebo zdi před domy.

Bělovský lom je starý více než 270 let a je jeden z nejstarších v regionu. Jeho kámen využili dělníci už při výstavbě barokního kostela v Kvasicích kolem roku 1730. V současnosti bude i jediným svého účelu na Moravě.