„Jedná se už o šestý ročník soutěže. Když jsme začínali, tak se přihlásili pouze místní. Dnes už k nám přijíždějí také obyvatelé z širokého okolí,“ uvedl bělovský starosta Jiří Přecechtěl. Dodal, že jde spíše o společenskou akci.

Příchozí byli rozděleni na čtyři skupiny a hodnotili každý čtvrtinu vzorků, jejichž pořadí určil los. „Komise je složená z laiků, takže i tato soutěž je spíše na sousedské úrovni,“ konstatoval organizátor Rostislav Galatík z Bělova. Přesto podle něj kvalita domácích pálenek rok od roku stoupá. „Letos nebyla úroda výrazně bohatá, ale jsou tady slivovičky i z loňského a předloňského roku,“ podotknul Galatík.

Akci hodnotili kladně i návštěvníci. „Mám tady taky svůj vzorek, číslo pětadvacet, a věřím, že porazím konkurenci. Atmosféra je příjemná, i starosta se usmívá,“ pochvaloval si Josef Petr z Tlumačova.

Za nejlepší domácí pálenku komise zvolila slivovici Pavla Čermáka z Kvasic. Slepeckou bílou hůl a černé brýle získal majitel nejhůře hodnocené kořalky.
„Jeho úkolem bude také uklidit areál po akci. Myslím, že se nikdo kvůli tomu zlobit nebude, jedná se o recesi,“ řekl Galatík.