„I když práci se dřevem se v rodině nikdo nevěnuje, mě to bavilo už odmalička. Ale pořádně jsem začal až loňské Vánoce, kdy jsem od rodičů dostal nářadí. Koncem letních prázdnin jsem začal vytvářet z lipového dřeva betlém,“ začíná s vyprávěním.

Do prosince stihl vyřezat devět figur venkovanů se zvířaty a svatou rodinu ze špalku, který získal z pokácené lípy. „Větší figurky se řežaly lépe než ty malé, tam byly detaily pracnější. A vůbec nejtěžší byl klečící král. Nyní mám rozdělanou ještě bábu, jak nese na rukách vánočku,“ popsal s tím, že jedna figurka mu zabere zhruba víkend, protože pracuje kvůli školním povinnostem jen po večerech.

„Zatím nechám betlém přírodní, ale některé postavy budu možná i polychromovat. Navíc nejsem spokojený s hlavami, jsou nepřirozeně veliké,“ říká skromně s tím, že právě rozvrhnout si fixou správně tvar je nejdůležitější.

„Napřed si špalek ořežu nahrubo, potom dopracuji a dodělám detaily. Už se těším, jak budu mít o vánočních prázdninách čas. Schne už mi totiž ve sklepě další várka lipového dřeva od známých,“ říká a s nadšením prozrazuje, že má v plánu vytvořit ještě větší a dokonce pohyblivý betlém.