Proč se Valaši rozhodli v Mekce slivovice bojovat právě proti alkoholismu, vysvětlil Petr Kozel ze Společnosti pro komunitní práci ve Vsetíně. „Výsledky z šetření o příčinách úrazů na Vsetíně a jeho okolí jsou tristní a jednoznačně determinují viníka – alkohol.“

Černý průvod s černou rakví a transparenty, poukazujícími na škodlivost užívání alkoholu a cigaret, poutal včera odpoledne pozornost v centru Vsetína. Zástup v čele se smrtkou měl od užívání těchto drog odradit zejména mladé lidi.
U stánku Zdravotního ústavu Zlín pracovnice Dagmar Černá kolemjdoucím osvětlovala škodlivé účinky alkoholu nejen na zdraví, ale také na kariéru a rodinný život. Několika zájemcům změřila množství alkoholu v dechu a výsledky nebyly zrovna povzbudivé. „U šesti lidí z dvanácti přístroj alkohol zjistil.

Většinou se jednalo o nižší hodnoty. Brzy ráno tady byl ale muž, který měl dvě celé šest desetin promile,“ vylíčila Černá. Lidé shromáždění před Kulturním domem většinou konzumaci alkoholu ve svém okolí považovali za alarmující, ozývaly se ale i smířlivé názory. „Alkohol i cigarety považuji za špatnou věc, záleží ale taky v jaké míře se užívají,“ pronesla Iveta Budínská ze Zubří, studentka vsetínské zdravotní školy. Podle jejího názoru ale podobné akce příliš vztah obyvatelstva k alkoholu neovlivní. „Lidé se zastaví, někteří se zasmějí, ale pít budou dál,“ je přesvědčená.

Vedle ní stojící Zuzana Habancová míní, že důvodem tak velké konzumace alkoholu jsou různé stresy a problémy, které si lidé nicméně dělají sami. „A mladí lidé napodobují ty starší, takže je to pořád dokola,“ doplnila šestnáctiletá Lenka Františáková.
Městští strážníci před budovou kulturního domu přihlížejícím ukázali, jak umějí pacifikovat agresivního opilce. Program zakončil koncert rockových kapel Waťák, Gryfis a Criminal Colection.