Své o tom ví Věra Janíková z Otrokovic. Její manžel totiž takříkajíc zařezává každou noc. Problém zatím řeší jednoduše.

„Před časem mi kamarádka poradila špunty do uší. Vyzkoušela jsem je a funguje to,“ říká s úsměvem. Svůj protějšek do chirurgického odstranění chrápání rozhodně nežene.

„Zdravotní problémy prozatím nemá, a tak je podle mě lékařský zásah zbytečný,“ míní.

Jako jediní v kraji

Ti, pro které chrápání není zanedbatelný problém nebo se jejich protějšky nechtějí uchylovat ke špuntům do uší, mají šanci problém vyřešit operativně. Přesto bezbolestně, rychle a levněji než dosud.

Alespoň tedy ve Zlíně. Lékaři ušního­nosního­krčního oddělení (ORL) Krajské nemocnice Tomáše Bati (KNTB) chrápaní totiž dokážou díky speciálnímu přístroji jako jediní ve Zlínském kraji operovat šetrnou metodou bez řezání. S chrápáním tak mohou zatočit i ti, kteří se dosud neodhodlali právě kvůli strachu ze skalpelu.

Zákrok pacientovi lékaři v KNTB provedou s lokálním umrtvením ambulantně, přibližně za dvacet minut. Do práce většina z nich vyráží už druhý nebo třetí den po operaci.

„Metoda je nejen méně bolestivá, ale také levnější než klasická či laserová chirurgie,“ podotýká mluvčí KNTB Karla Havlíková s tím, že počet takto operovaných pacientů roste. Jenom loni prý zákrok provedli u pětadvaceti případů.

Chrápání se podle zkušeností doktorů z KNTB chtějí zbavit především muži. „Ti tvoří tři čtvrtiny operovaných,“ upřesnila Havlíková.

Šetrnost zajišťuje technologie přístroje zvaného Celon. „Provádí radiofrekvenčně indukovanou termoterapii. To znamená, že tepelně ošetříme tkáně, které jsou pod sliznicí, tedy hlavně svalovinu měkkého patra,“ přiblížil primář zlínské ORL Martin Světlík. Tkáně se po ošetření teplem zjizví a tím zmenší objem.

K tepelnému ošetření doktoři používají sondu, kterou pacientovi zapíchnou do čtyř až šesti míst svaloviny. „Při této metodě vůbec neřežeme do sliznice, protože právě narušení nervových zakončení ve sliznici způsobuje po klasické nebo laserové operaci výraznou bolestivost,“ podotkl Světlík.

Na kontrolu lidé přicházejí za čtyři až šest týdnů od výkonu. „To už nám totiž mohou říct, zda je jejich stav lepší, nebo jestli je efekt zákroku nedostatečný. V tom případě jej můžeme opakovat a pooperačním jizvením měkké patro dále zkracovat,“ dodal primář.

Přispěje i pojišťovna

Výkon hradí pojišťovny, sondu ale ne. „Tu si musí pacient koupit. K použití na mandle, jazyk nebo měkké patro ji u nás pořídí za zhruba 6400 korun. Do nosu vychází cenově asi o dva tisíce levněji,“ dodal primář. Výhodou je, že sondu si pacient nechává a v případě potřeby opakování zákroku ji u něj lékaři mohou použít znovu.

Metodou je možné pomoci i dětem, které mají problémy s dýcháním kvůli zbytnělým krčním mandlím. „Dříve bylo nutné mandle nebo jejich část odstranit, teď je můžeme celonem jen zmenšit,“ podotkl primář s tím, že u dětí do patnácti let je nutné při zákroku použít celkovou narkózu.