„O prodeji nemám pochybnosti, protože na společném loňském jednání rady kraje a rady města konstatovaly, že Zlín, když krajské zastupitelstvo schválí projekt výstavby Nové nemocnice, udělá vše proto, aby prodej pozemků proběhl co nejlépe, protože je to v zájmu občanů města Zlína,“ uvedl Jiří Čunek.

Doplnil, že byla stanovena jednotná cena výkupu: 1650 korun za metr čtvereční.

„Vykoupili jsme tak zatím od všech majitelů pozemků a stejně budeme vykupovat i od města Zlína,“ uvedl Čunek.

Celkem by si tak Zlín mohl přijít na necelých 30 milionů korun. Ale jen o peníze nejde. I v tom ohledu, že pro krajské město Zlín není ve více než miliardovém rozpočtu 30 milionů klíčovou částkou, kterou by si nemohlo dovolit „obětovat“.

„Ano, držíme slovo, že v případě schválení varianty nové nemocnice se s pozemky vypořádáme, ale napřed je nutná schválená dohoda o budoucnosti současného areálu nemocnice a roli města v lokalitě,“ reagoval primátor Zlína Jiří Korec.

3. Reprezentační ples Baltaci.
VIDEO: Reprezentační ples Baltaci opět své hosty nadchl

Stará nemocnice? Sociální služby a byty

„Velice nám na tom záleží a chceme mít právo mluvit do toho, co tam bude,“ uvedl primátor.

Sám si umí nyní představit, že by v nižších budovách současné Baťovky byly jednou k dispozici různé typy sociálních i zdravotních služeb, v lokalitě vyšších budov by pak mohlo vzniknout nové bydlení.

Hejtman Jiří Čunek to vidí podobně.

„Moje představa je, že značná část tohoto areálu bude využita pro sociální služby a to jak města, tak kraje. Byla stanovena komise odborníků, kteří vypracují urbanistickou koncepci daného území, jak by mělo do budoucna vypadat. Tedy které budovy a části území bude mít kraj, a které pak město. Pro zbývající území pak budou hledat jiné využití. Ukazuje se rovněž, že také stát má v daném území zájem umístit své státní organizace, což my vítáme,“ doplnil Čunek.

Je však otázkou, zda k dohodě mezi oběma samosprávami dojde do krajských voleb letos na podzim.

„Stavbu nové nemocnice lze zatím připravovat i bez vlastnictví našeho pozemku,“ uvedl primátor.

To vše i s vědomím, že podle jeho informací potřebné pozemky zatím neprodala církev a jeden soukromník.

„Máme více, než potřebujeme, protože jsme koupili i pozemky v území vedle, které jsme potřebovali pro směnu a ne pro stavbu. Zbývá nám dohodnout se s jedním majitelem, což činí asi 1 procento pozemků,“ vyjádřil se k otázce potřebné plochy pro novou nemocnici hejtman Jiří Čunek.

Vizualizace nové krajské nemocnice
Projekt nové nemocnice může dostat „stopku“
Vizualizace nové krajské nemocnice
Výstavba nové nemocnice schválena. Krajem cloumají rozporuplné emoce