Například v Řehořově knihkupectví v centru města registrovali návštěvníky už od rána.

„Dnes mám konečně pocit normálního fungování, protože obě děti vyrazily do školy a já jsem poprvé od loňského 23. prosince v práci,“ řekla Deníku majitelka knihkupectví Magdaléna Hrabalíková.

Její podnik vesměs zachraňovalo v uplynulých měsících výdejní okénko.

Prodávali knížky přes internet

„Jsme s manželem v důchodu, a tak jsme v roce 2019 obchod předali dceři. Přesto jí ale pořád pomáháme. Byla s dětmi na ošetřovném a odkázána na naši pomocnou ruku. Čtyři hodiny denně jsme tu bývali, přijímali objednávky a vydávali knížky, které jsme prodali po internetu. Takže nás tento způsob fungování držel nad vodou. Pokud bychom neměli internetový prodej, tak jsme úplně v háji,“ prozradila maminka majitelky Hana Řehořová s tím, že v obchodě její manžel zároveň stihl vymalovat.

V metropoli Slovácka po několika měsících otevřel také Šperkařský ateliér Filip.

„Chyběl mi hlavně kontakt s lidmi a komunikace s nimi, na kterou jsem byl zvyklý. Až teď si člověk uvědomuje, jak je pro něj konverzace důležitá a inspirující, než když tu sedí celý den sám,“ řekl Zbyněk Zimčík, zlatnický mistr a majitel firmy, kde zaměstnává další čtyři lidi, kteří byli až doposud doma.

Konečně si odpočinul

Pro šperkaře Zimčíka však měla nucená uzávěra i pozitivní rozměr. Přiznává, že si po létech pracovního přetížení a šturmování konečně odpočinul.

„Život kolem jsem začal vnímat s nadhledem. Také jsem měl najednou prostor, se jako spousta mých kamarádů zlatníků, dostat k odkládaným plánům a radost jsem si udělal tvorbou několika modelů, na které doposud ten čas nebyl,“ poznamenal Zbyněk Zimčík.

Na pronájem si podle svých slov vydělal díky prodeji prostřednictvím internetového obchodu.

„Vyplatilo se mi vylepšit své webové stránky a investovat do reklamy,“ dodal spokojeně zlatník.