Mobil nepotřebuje k životu vůbec

„Rád si povídám s lidmi osobně a nepotřebuji k tomu žádnou techniku navíc. Nejsem na mobilu závislý, nemusím ho nosit s sebou, nemusím ho mít stále zapnutý a odpovídat na hovory a SMS,“ svěřil se Lavay.

Na přátele, kteří mu tvrdí, že mít mobil je v dnešní době povinnost, se jen usmívá.

„Myslím si své. Bez mobilního telefonu jsem šťastnější. Jsem také rád, že mě například neobtěžují vychytralí operátoři, kterým neplatím ani korunu. Také jsem imunní vůči nejrůznějším šmírákům, kteří mohou člověka se zapnutým mobilem jednoduše zaměřit, kreslit si jeho přesnou mapu pohybu, dokážou odposlouchávat jeho hovory a číst jeho SMS,“ osvětlil Martin Lavay.

Na otázku, zda mu někdy jeho postoj k mobilním telefonům nebránil v práci, odpověděl: „Ano, občas přijdu na domluvenou schůzku a nikde nikdo. Mnozí totiž mají dojem, že díky mobilu jejich původní slovo byť je staré třeba jen hodinu už platit nemusí, ale tak by to být nemělo,“ přičemž dodává, že roztěkaní lidé s mobily své schůzky často přesouvají z malicherných důvodů.

Jako někdejší reportér televize Prima v Brně však novinář mobilní telefon dříve vlastnil.

„Při této profesi jsem ho měl neustále zapnutý více než rok. Byla to zajímavá práce a mobil byl vítaným pomocníkem, ale zároveň to bylo pěkně vyčerpávající bez chvilky oddechu,“ zavzpomínal.

Co se týká ostatních moderních „vymožeností“, ty Martin Lavay radikálně neodmítá.

„Přesto k nim zastávám podobnou životní filozofii. Rád je využívám, pokud mi to dělá radost, ale nenechám se jimi ovládat. Používám počítač a televizi pozorně a rád sleduji. Přesto ji mám ještě častěji vypnutou,“ přiblížil.

Podobně vnímá také komunikační sítě jako ICQ, Skype a Facebook. „Zažil jsem, když spolu lidé v práci komunikovali přes icq v jedné místnosti. Brrr! A Facebook? Ano, ten je na první pohled skvělý a fantastický, ale ve skutečnosti člověka spoutává. Navíc brutálně drtí a likviduje soukromí. To se mi nelíbí,“ sdělil. Rodině však své názory nevnucuje.

„Rodinní příslušníci například mobily vlastní a mají na ně podobné názory jako většina populace. Já jim jejich přesvědčení nevyvracím, nechávám je, ať se svobodně rozhodují sami,“ uzavřel Lavay.