Únik nebezpečné látky zastavil její přívod pro celý dům. Na nápravě se ale pracuje

„Na nástěnce jsem uviděl lísteček s informací o uzavření přívodu plynu v našem domě. Když jsem pak zjišťoval, jaká je příčina, dozvěděl jsem se, že v některé z vyšších etáží došlo k úniku této nebezpečné látky, a proto byl ventil uzavřen. Teď ale nevíme, kdy budeme moct zase vařit,“ svěřil se jeden z obyvatel domu Petr Duda. Sám bydlí v přízemí, takže o unikání plynu do té doby nevěděl.

Uzavření přívodu látky, nezbytné například právě k vaření, potvrdil i energetik Stavebního bytového družstva Trávníky Stanislav Miča.

„Ano, tato situace v domě skutečně nastala. Jejím důvodem je nevyhovující stav plynových rozvodů,“ vysvětlil. Ventil byl podle něj uzavřen minulý pátek, kdy došlo k prasknutí hadice ve stupačce jednoho z bytů v nejvyšším patře.

„Normálně se takováto záležitost řeší jednorázovou opravou. V tomto domě je ale problém rozsáhlejšího charakteru. Do stupaček zatéká, a potrubí je v celém domě zrezivělé. Proto náš revizní technik přívod zcela uzavřel, a my jsme začali okamžitě hledat firmu, která by stupačky v domě kompletně vyměnila,“ popsal odborník aktuální situaci. Rozvody v domě podle jeho slov navíc nevyhovují normě z roku 2007.

„I proto je výměna v tuto chvíli nezbytná. Zákrok odborné firmy ale není nijak časově náročný, potrvá možná jen den. Mohlo by to být už pondělí,“ poznamenal Miča.

Časovou nenáročnost oprav potvrdil i jednatel firmy Plynosystém, která se na opravu chystá, Petr Kadlec.

„V současné době čekáme na schválení cenové nabídky. Po jejím odsouhlasení jsme za ideálních podmínek provést výměnu stupaček za jediný den. Večer by už pak byli obyvatelé domu k plynu normálně připojeni,“ sdělil.

Vyhrajte lístky na festival Ludkovická plečka

Vyhrajte 4 x 2 vstupenky na vyhlášený festival Ludkovická Plečka v Ludkovicích na Luhačovicku, který se koná 24. července.

Více informací o festivalu a soutěži zde!