Počet lidí bez práce se tak zastavil na hodnotě 9,95 procenta. To je o téměř jeden a půl procentního bodu více, než činí celorepublikový průměr. Vyplývá to z aktuálních údajů Úřadu práce ve Zlíně.

Nepatrně se zlepšila situace na Vsetínsku, kde nezaměstnanost dokonce poklesla o 0,1 procenta a vyrovnala se Kroměřížsku. V obou těchto regionech jsou stále nejvyšší počty lidí bez práce, a to 11,38 %.

Naopak nejnižší nezaměstnanost v kraji je na Uherskohradišťsku, kde se drží na hodnotě 8,87 %.

Jen o sedm setin vyšší číslo je na Zlínsku, kde také počet lidí bez práce zatím nepřesáhl devítiprocentní hranici. „V poslední době se v regionu nevyskytlo hromadné propouštění, spíše zaměstnavatelé ukončují s pracovníky poměr dohodou,“ podotkla Majdyšová.

Alarmující je hlavně počet lidí na jednu pracovní pozici, který se blíží k dvacítce. „Loni v tuto dobu jsme měli 2,4 člověka na jedno místo, teď je to bohužel 19,4. To je hrozně moc,“ uvedla mluvčí.

Nezaměstnaných je totiž v kraji téměř jednatřicet tisíc lidí, zatímco volných míst bylo necelých šestnáct set. „Firmy zkracují pracovní úvazky, omezují režim. Nová místa však nabízejí málokdy,“ doplnila Majdyšová.

S tím souhlasí například i finanční ředitel společnosti Tajmac ZPS Jan Kurinec. „Drobné propouštění ještě během prázdnin bylo, ale víceméně je situace stabilizovaná. Zaměstnanci mají zkrácený pracovní týden na čtyři dny a věříme, že už se to začne brzy otáčet,“ doufá Kurinec.

Podle mluvčí Majdyšové je však na jakékoliv prognózy brzo. „Zda už je to aspoň stabilizace situace, to je momentálně velmi předčasné hodnotit,“ uvedla mluvčí.

Lidé si právě v obavě před nezaměstnaností hlídají i pracovní pozice, které by za jiných okolností změnili. „Má současná práce mi moc nevyhovuje. Jsem ale ráda i za ni. Nedokážu si představit, že bych si teď měla hledat místo jinde. Raději vydržím tam, kde jsem teď,“ prozradila administrativní pracovnice otrokovické firmy, která si ale nepřála zveřejnit své jméno.