Tohoto jsou si vědomi terénní pracovníci otrokovického azylového domu Samaritán. Často pouze na nich závisí, jak lidé bez domova zimu přežijí. Kromě řady jiných rizik, spojených s bezdomovectvím, se totiž v tomto období přidává nebezpečí podchlazení, omrzlin a dalších rizik. Nedílnou součástí zimní výbavy terénních pracovníků je i termoska s horkou kávou, díky které se uživatelé služby alespoň trochu zahřejí.

„Dlouhodobým cílem služby je návrat uživatele k takzvaně běžnému způsobu života. Tedy aby měli střechu nad hlavou, zaměstnání a obnovili rodinné vazby. Ne vždy je to ale možné, práce s těmito lidmi je obtížná a výsledky se dostavují zvolna a s vynaložením značného úsilí. Lidé bez domova se často nacházejí ve stavu rezignace, k pozitivnímu obratu jim chybí síly, tělesné, či duševní zdraví nebo prostě osobní dispozice,“ nastínil vedoucí azylového domu Samaritán Tomáš Bernatík.

Dodal, že vždy však má smysl s nimi komunikovat a nabízet jim pomoc. „Sami jsou rádi už jen proto, že se o ně někdo zajímá. Dokážou být vděční, a mají radost z pokroků, ke kterým jim pomáháme,“ dodal Tomáš Bernatík.

Například den před Štědrým dnem připravili pracovníci Terénního programu Samaritán sváteční předvánoční oběd pro lidi bez domova z Otrokovic, na který přišlo přes třicet lidí.

„Hlavním úkolem terénních pracovníků je poskytovat svým uživatelům informační servis, tedy pomoci jim orientovat se v nabídce sociální pomoci poskytované státem i nestátními organizacemi. Pomáhají také při komunikaci s úřady, lékařskými zařízeními, zaměstnavateli a podobně. Jejich prostřednictvím mohou uživatelé získat oblečení, hygienické a zdravotnické prostředky a příležitostně také potravinovou pomoc,“ přiblížila záslužnou činnost pracovníků Samaritánu mluvčí Otrokovic Lenka Krupková.

Zlínský deník na FacebookuZlínský deník na Twitteru