Vlakové nádraží Zlín-střed

Podle pracovníků Českých drah bezdomovci na nádraží občas pobývají. „Nejsou ale zaznamenány významné krádeže. Je pravda, že občas obtěžují cestující a chtějí po nich drobné nebo cigarety,“ uvedla Markéta Krausová z tiskového oddělení Českých drah.

„Tyto problémy řešíme v první fázi tím, že pokud nejsou bezdomovci agresivní, požádají je zaměstnanci Českých drah, aby opustili nádraží, případně je sami vyvedou. Pokud jsou bezdomovci agresivní nebo obtěžují cestující již značně, zavolají na ně zaměstnanci Českých drah policii,“ dodala Krausová.
Zlínská policie ale v posledních dnech na nádraží žádný podobný případ řešit nemusela. „Bezdomovci teď na nádraží nejsou. Zdržují se v jeho blízkosti jen v průběhu zimních měsíců,“ uvedla mluvčí Městské policie Zlín Šárka Škubalová.

Páchnoucí a otrhané postavy už nepotkávají ani cestující. „Neviděl jsem tu nikoho takového,“ uvedl Zdeněk Světlík z Vizovic.

„Já nejsem zdejší. Tady na vlakovém nádraží ve Zlíně ale bezdomovce nevídávám,“ pokračoval Karel Husák z Luhačovic.

„Sem tam bezdomovce pot-kám, ale tady ve Zlíně na nádraží moc ne,“ doplnil Josef Dubovecký ze Zlína.

Autobusové nádraží Zlín

Majitelé a prodavači v obchůdcích na autobusovém nádraží ve Zlíně si na bezdomovce také nestěžují. „Momentálně s nimi žádné problémy nemám. Chodívali sem, i nějaké kytičky krást, ale teď jsem si s nimi udělala pořádek. Respektují mě,“ sdělila prodavačka květin Inge Vaculíková.

Podobnou zkušenost má i Anna Herberová z vedlejšího stánku s rychlým občerstvením. „Nemám, opravdu nemám s nimi problémy žádné. Tady je to v klidu. Bezdomovci si nic nesmějí dovolit. Prostě sem nechodí, mají zákaz,“ uvedla.

Zlínští bezdomovci nyní polehávají jinde

Potácející se postavy s krabicovým vínem v ruce se nyní přesunuly ze zlínských nádraží především do parků a blízkostí stánků, kde se podává alkohol. Jejich oblíbeným místem je například lavička u řeky Dřevnice na Čepkově, jejíž okolí už vystlali odpadky.

Oblíbenou noclehárnou zlínských bezdomovců je i blízký parčík u nadjezdu na sídliště Jižní Svahy. Pracovníci zlínských Technických služeb ale s lidmi bez přístřeší větší problémy nemají.

„V zimě nám přespávali v našich popelnicích na papír, protože v nich bylo relativně teplo, ale teď nemáme hlášené žádné větší komplikace,“ uvedl ředitel Technických služeb Zlín František Kostelník.

Martin Lavay

Kompletní článek naleznete v tištěném vydání Zlínského deníku.