Vršatecká magistrála až na Slovensko

Začátek i konec středně náročné dvacetikilometrové Vršatecké magistrály je v Brumově-Bylnici. Napojit se na ni lze v několika místech, například za místním kostelem nebo se dá vyjet výše k zemědělské usedlosti Maděrovce, která je ideálním startem při horších sněhových podmínkách. Běžkařská stopa vede zpočátku lesem.

Stopa je tu buď prošlápnutá, ale častěji strojově upravená. Při dobré viditelnosti se mohou běžkaři kochat pohledem na Vršatec na Slovenské straně a Valašskoklobucko na straně druhé. Když minou státní hranici, pokračují hustým lesem kopírujícím turistickou cestu.

Na konci lesa už čekají jen sněhové pláně, po delším sjezdu je to na dohled Vršatci. Kdo má dobrou fyzičku, může se vydat až na kopec Chmelová, odkud jsou nádherné výhledy do okolí. A potom už jen otočit a stejnou trasou zpět.

Pohodová Lačnovská magistrála pro každého

Lačnovská magistrála, která vede nenáročným terénem, je ve Valašských Kloboukách. Délka běžkařské stopy je 11 kilometrů a je vhodná pro všechny věkové kategorie bez ohledu na výkonnost. Nástupní místo je na sídlišti Luční za posledním řadovým domkem, auto je vhodné nechat zhruba na půl kilometru vzdáleném Masarykově náměstí.

Trasa začíná dlouhým táhlým stoupáním, poté se stopa stáčí kolem ovocného sadu, na kopci jsou krásné výhledy na Valašské Klobouky a hřebeny Bílých Karpat. Sjezdy jsou mírné a zvládne je i začátečník. U Suchého vrchu se nabízí pohled na hřeben Vizovických vrchů, po přejezdu lesního úseku se objeví lačnovský kostel.

Ilustrační foto
Klíšťata ve Zlínském kraji nakazila loni skoro dvakrát tolik lidí

Trasa končí po zhruba kilometrovém nenáročném sjezdu u lačnovských rybníků. Kdo se rozhodne pro opačný směr trasy, výhodou je v tomto případě dostatek míst k zaparkování přímo u stopy.

Další strojově upravená stopa vede na hřebenové trase Bílých Karpat z Královce na Požár.

Újezd u Valašských Klobouk

Pokud část rodiny holduje sjezdovým lyžím a část běžkám, jde o ideální místo. Bíla stopa začíná vedle lyžařské chaty a měří zhruba dva kilometry, pro malé děti a začátečníky je zde výborný místní svah s vlekem. Krásná dřevěnice na vrcholu, kde si můžete dát něco teplého pro zahřátí, je pak dalším bonusem.

Kochavec láká na víkendové závody

V sobotu se uskuteční na Kochavci, místní části Rokytnice na Zlínsku, závody v běhu na lyžích s názvem Kochavecká 18. Začátek závodu je naplánován na 10 hodin, síly porovnají muži a ženy, v případě zájmu i děti. Start a cíl je u Penzionu na Kochavci, kde závodníkům poskytnou potřebné zázemí - šatny, sociální zařízení, občerstvení.

Trasa povede po katastrech čtyř obcí – Kochavec, Štítná nad Vláří, Šanov a Rokytnice. Připravena budou dvě kontrolní stanoviště s občerstvením, místo, kde se koná Setkání na Peňažné na státní hranici, a také myslivecká chata na Jaslách v Rokytnici. Běžecká stopa bude upravena pomocí skútru, startovné činí 200 korun a v ceně je zahrnuto občerstvení na trati, guláš a čaj.

Další města čekají na sníh

Výhled počasí předpovídá v příštím prázdninovém týdnu oteplení na pět stupňů bez sněhových srážek, což znamená, že některé oblíbené stopy zůstanou uzavřené. Například Luhačovice mívají tři okruhy bílé stopy, v tomto okamžiku ale městu chybí dostatek sněhu na úpravu tras. Pokud by sníh napadl, mohou se lidé vydat na desetikilometrovou lehkou projížďku z Pozlovic (nástup u Vegy) do Řetechova.

Koho zajímá historie, může se vydat po běžkařské trase směrem na Horní Lhotu, kde kromě krásných výhledů narazí na zříceninu hradu Sehrad z 13. století. Začátek trasy se střední obtížností je opět v Pozlovicích u hotelu Vega a měří 11 kilometrů. Nejdelší cesta vede přes poutní místo Malenisko, běžkaři vystoupají směrem ke zříceninám hradu Starý Světlov a kolem vrchu Komonec se vrátí zpět.

Ilustrační foto
Více než 49 tisíc řidičů ve Zlínském kraji letos čeká výměna řidičáku

Otrokovice oficiální běžkařskou stopu ani stroj na projetí nemají. Když napadne dost sněhu, stane se z cyklostezky podél Moravy běžkařská magistrála vedoucí až do Kroměříže.

Oblíbená místa v bezprostředním okolí Zlína při dobrých sněhových podmínkách jsou na Pinduli, kolem Majáku, dále Hvozdná na Větráku nebo Karlovice u Malenovic.