„Vše souvisí s rozdělením vzdušného prostoru. Kde se smí a kde se nesmí létat je jednoznačně určeno,“ uvedl výkonný ředitel Aeroklubu České republiky Lukáš Popelka.
Například nad Zlínem a dalšími městy v regionu může létat, kdo chce, pokud dodrží základní pravidla. „Je to let tři sta metrů nad zemí a šest set metrů v okruhu nejvyššího bodu. Mimo zástaveb se může létat sto padesát metrů nad zemí, nad terénem,“ informoval o minimální výšce letu Tomáš Dorotík z Aeroklubu Holešov. Ve Zlínském kraji mohou malé stroje létat například i nad Zbrojovkou Uherský Brod.
Letadla prozatím na Zlínsku nijak neohrozila bezpečnost obyvatel. „Nouzová přistání? Co se týká našich letadel, těch větších, tak nebylo v posledních letech nic. A pokud nedoletí větroně na letiště, tak přistávají do pole,“ doplnil Dorotík.
Jedinou zakázanou oblastí na Zlínsku jsou pro sportovní piloty lázně Luhačovice. „Je to zejména kvůli klidu v nižších letových hladinách,“ uvedl tajemník Městského úřadu Luhačovice Michael Jahoda.
V České republice je bezletových zón celá řada. „Například letadla, která mají letový plán, se musejí vyhnout prostorům aktivovaným pro vojenskou činnost, prostorům v okolí jaderných elektráren a centru Prahy včetně Pražského hradu. To říká letecký předpis,“ informoval mluvčí Řízení letového provozu České republiky Richard Klíma.
Martin Lavay