Zlín i Otrokovice budou požadovat po provozovatelích videoterminálů 20 tisíc korun za přístroj ročně

Zastupitelé dvou největších měst na Zlínsku se rozhodli, že od nich budou vybírat dvacet tisíc ročně za každý přístroj. Obce si tak mohou nově přilepšit do pokladny podle novely zákona o sportu.

Mají možnost zvážit, zda provozovatelům nebudou účtovat nic nebo až pět tisíc za videoterminál za čtvrtletí. Krajské město, které se údajně snaží dlouhodobě omezit počet heren, se rozhodlo pro maximální hranici.

„Když jsme začali vyhláškou eliminovat provoz výherních automatů, klesl jejich počet o tři stovky. Rozšířily se však právě videoterminály, které povolovalo ministerstvo financí. Na území Zlína vydalo téměř dvanáct set povolení. Novela zákona nám nyní umožňuje začít vybírat poplatky za terminály i jiné typy přístrojů než jen automaty. Částka, kterou vybereme, by měla být značná,“ poznamenala zlínská primátorka Irena Ondrová.

Podle současných propočtů by totiž mělo přibýt do městské pokladny ročně přes dvacet milionů korun, což dělá asi pět milionů za čtvrtletí. „Peníze můžeme klidně investovat do rekonstrukce školky na Mladcové,“ podotkla Ondrová.

Ve Zlíně nabývá vyhláška účinnosti v polovině července. Od 1. srpna také v Otrokovicích, kde se rozhodli zastupitelé pro stejnou variantu.

„Počet videoloterijních terminálů v poslední době převýšil výherní hrací přístroje. Nemůžeme ovlivnit jejich povolování ani umístění a dosud jsme z nich neměli ani žádné příjmy. Nově zavedené zpoplatnění by mělo významně přispět do rozpočtu města,“ sdělila mluvčí Otrokovic Lenka Krupková.

Poznamenala, že pokud by byla ve městě odhadem stovka provozovaných herních zařízení, mohlo by přibýt do konce roku do městské pokladny přibližně osm set tisíc. Dále pak ročně zhruba dva miliony korun.

Vyhlášku nyní připravuje i město Valašské Klobouky. „Musí ale projít schválením zastupitelstva, proto je zatím předčasné hovořit o konkrétních částkách, které budou pro provozování terminálů touto vyhláškou nastaveny,“ sdělila zatím tajuplně mluvčí Lenka Zvonková. Otázku poplatků zváží dále například i města Slavičín a Vizovice.

Zlínský nájemce Sportareny u Jeleňa Jiří Lefan zprávou potěšen není. Pokud by totiž provozovatel tamní herny omezil počet videoterminálů, rapidně by klesl i celkový příjem podniku.

„Měli bychom problém jej utáhnout. Jenom elektřina nás stojí milion ročně. Peníze z přístrojů si nestrkáme do strožoku, ale pomáhají nám financovat provoz. Pokud by se příjmy snížily, museli bychom zdražit,“ poznamenal Lefan.

Souhlasí však s tím, že novou vyhláškou se může výrazně snížit počet videoterminálů ve městě.

Ivo Valenta, majitel uherskohradišťské společnosti Synot, která provozuje na Zlínsku řadu výherních přístrojů, ale považuje novelu zákona za paskvil. Vyšším odvodům se prý rozhodně nebrání, ale zákon, o který se nyní obce opírají, může podle něj narazit na Ústavní soud.

„Zákon je špatně napsaný. Obce sice díky němu žijí v naději, že budou moci videoterminály zpoplatnit. Z analýz nezávislých advokátních kanceláří a zkušeben však jasně vyplývá, že tomu tak není. Navíc dokonce hrozí, že obce a města dále nebudou moci zpoplatňovat ani VHP, což dosud mohly,“ tvrdí Valenta.

Osobně se diví tomu, že senát nepřijal pozměňovací návrh rozpočtového výboru, který prý nabízel mimo jiné totální zákaz provozování výherních hracích automatů nebo jeho podstatné omezení v místech určených obcemi.

„Současně stanovil pětiprocentní odvod z videoterminálů a jiných zařízení přímo do obecních rozpočtů. K tomu navíc navyšoval odvodovou povinnost pro všechny loterijní firmy na dvacet procent. Tím značně zvyšoval finanční objem, který by se tak mohl dostat do veřejného sektoru – například nemocnicím, školám či divadlům. Kvůli politickým hrátkám však byl naprosto nepochopitelně smeten ze stolu. My jsme v něm dokonce sami větší odvody nabízeli,“ říká majitel. Je proto přesvědčen, že kvůli současné novele může vzniknout řada soudních sporů.