Občané Zálešné dostanou dvě nádoby. Do té větší s obsahem 240 litrů bude patřit odpad ze zahrady, jako je například tráva, listí, zbytky rostlin či kousky větví. Malá desetilitrová do kuchyně zase pojme slupky, vaječné skořápky, kávovou sedlinu či sáčky na čaj.

Nádoby rozdá zdarma město. „Za nákup šesti set padesáti kusů malých a stejného počtu velkých nádob zaplatilo město přibližně 1,4 milionu korun,“ uvedla mluvčí magistrátu Marie Masaříková.

Místním se nápad s bioodpadem líbí. „Já s tím souhlasím, je to dobrá myšlenka,“ řekla Vojtěška Ambrožová ze Zálešné IV. „Vozím biologický odpad do sběrného dvora, takže to, že dostaneme dvě nádoby a bude se to odvážet, pro mě znamená ulehčení a pomoc,“ dodala paní Ambrožová.

Jedinou výhradou těch, kteří se sběrem bioodpadu mají zkušenost, je zápach. „Třeba v létě za třicetistupňových teplot začne tráva tlít, pouští vodu a ta smrdí. Asi ty nádoby nejsou správně odvětrané,“ odhaduje příčinu nelibé vůně Josef Kapušňák z Podvesné. Jinak je prý ale se systémem vcelku spokojený, protože už nemusí s bioodpadem až do sběrného dvora.

První nádoby pro obyvatele ulic Zálešná I až III budou Technické služby Zlín vydávat již tuto sobotu od 8 do 14 hodin. Občané si mají pro ně přijít do vozidla, které bude stát uprostřed ulice. Pracovníci technických služeb jim je vydají proti podpisu.

Biologický odpad se bude svážet dvakrát za měsíc střídavě se svozem komunálního odpadu. Takto to bude od dubna do října, v listopadu a prosinci se vyveze bioodpad jednou za měsíc. Poputuje na skládku Suchý důl a tam bude po mechanických úpravách zpracován na kompost nebo palivo.

Jedním z důvodů, proč město Zlín přistoupilo na tento způsob sběru, je nový zákon o odpadech, který má začít platit příští rok. Ten bude mimo jiné nařizovat obcím povinnost zajistit občanům možnost třídit bioodpad. Až polovina komunálního odpadu je totiž tvořena právě biologicky rozložitelnými složkami.

Iva Chmelová