„Pilotní projekt sběru bioodpadů probíhal od května do října pravidelně s posledním termínem svozu 20. října. Výsledky projektu budou vyhodnoceny a analyzovány a se závěry budou občané Podvesné seznámeni na veřejném setkání,“ uvedla mluvčí zlínského magistrátu Marie Masaříková.

To se uskuteční 25. listopadu v Základní škole Komenského I na Havlíčkově nábřeží.

Pokud se ukáže, že se sběr bioodpadů osvědčil, rozšíří se na celé krajské město.

Oslovení lidé žijící na Podvesné si sběr bioodpadu pochvalují. „Zpočátku jsem k tomu měl nedůvěru. Teď jsem spokojený a vyhovuje mi to. Nejvíc vyhazuji odpad z keřů, když stříhám náš velký živý plot, a trávu, když se seče,“ řekl Josef Vaculík z Podvesné XIII.

Podle něj by ale bylo dobré, kdyby se bioodpad odvážel častěji než každé dva týdny. „My jsme dva, nám to stačí. Kdo má ale větší rodinu, tak odvoz jednou za čtrnáct dnů je málo. V létě to i dost smrdí,“ dodal Vaculík.

Na sběrný dvůr musel dříve vozit odpad ze zahrady Břetislav Slobodián ze stejné ulice. „Teď je to pohodlnější. Máme tady toho totiž moc. Ostříháte keře dvakrát třikrát za rok, tráva se seče každé tři týdny,“ poznamenal Slobodián.

Nádobu na bioodpad má jeho rodina kvůli zápachu umístěnou v garáži. „Než to nasbíráte, tak to v ní zetlí a pak to smrdí,“ podotkl Slobodián.

Odpad nejen ze zahrady, ale i z kuchyně dává do sběrné nádoby i Anna Zimmermannová z Podvesné XVI. „Dávám tam například bramborové slupky, skořápky od vajíček nebo sáčky od čaje. Je to dobrá věc, byla bych určitě ráda, kdyby to dál pokračovalo,“ řekla Zimmermannová.