Kdo se chce ještě více ponořit do této historické události, měl by se vypravit do Loučky u Vizovic, kde je této bitvě od čtvrtka 5. července zasvěceno rovnou celé muzeum. V den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje mu slavnostně požehnal kardinál Dominik Duka.
Dorazila i žena, která útok přežila
Čtvrteční akce nazvaná Den poděkování-Loučka 2012 nabídla vskutku bohatý program. Například na místním fotbalovém hřišti se odehrála bitva mezi tankovými a leteckými modely. To přilákalo skutečně řadu diváků. „Stálo to za to. Byla to krásná podívaná," pochvaloval si Radim Hubík, který přijel se svou rodinou ze Zlína.
Centrum obce zase patřilo lidovým tradicím, malému valašskému jarmarku a nechyběl ani koutek s výstavou modelů bitevních lodí. Všichni přítomní také netrpělivě očekávali hned dvě vzácné návštěvy: kardinála Dominika Duku, který novému muzeu věnovanému bitvě o Pearl Harbor požehnal, a Dorindu Nicholson, která útok zažila. Lidé si s ní o tomto zážitku mohli popovídat.
Za vznikem malého muzea Pearl Harbor stojí obyvatel Loučky Josef Kořenek. Jeho dvě děti se prý před lety dívaly na film o Pearl Harbor, a tak je to zaujalo, že mu dalšího půl roku kladli všemožné otázky.
Byla by prý škoda sbírku nevidět
„Nakonec mě napadlo, že společně začneme sbírat různě předměty a věci, které se k bitvě Pearl Harbor vztahují. Za nějakých sedm let se má sbírka rozrostla asi na dvě stě věcí. Pak mi ale přišlo líto, že to nemohou vidět další lidé," vysvětloval všem hostům Kořenek.
Proto jej společně s kamarády napadlo založit v Loučce muzeum. Místní jsou na to patřičně hrdí. „Už se těším, až se tam podíváme. Je to dobře, že to tady máme," pochvalovala si během čtvrtečního slavnostního otevření například Marie Jarušková z Loučky. „Je to moc krásná věc. Člověk to jinde neuvidí," míní zase Markéta Mikulková z nedalekých Vlachovic.
Kdo se ve čtvrtek do muzea nedostal, hlavu věšet nemusí. Příležitostí bude mít ještě spoustu. Kromě exponátů z bitvy u Pearl Harbor se návštěvníci dozvědí také to, co se v Loučce dělo za 2. světové války.