„Bobrů je tady dost a jsme už smíření s tím, že se u nás vyskytují. Bobr je totiž chráněný, a tak nemůžeme zasahovat do jeho teritoria. Letos o jejich výskytu víme, zatím však nezpůsobili žádnou škodu. V loňském roce však provrtali několik hrází, a takové opravy jsou už finančně náročnější,“ uvedl ředitel závodu Střední Morava Povodí Moravy David Fína.
Podle něj jsou bobří lokality po celém toku řeky Moravy, na Baťově kanálu, i na přítocích Moravy na Dřevnici a také na Veličce.
Výskyt bobrů na Slovácku potvrdil také zoolog Ondřej Konvička ze Správy Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. „Tato zvířata se objevují také na území Bílých Karpat, které spravujeme. Je jich tady několik kusů, jejich počty si zaznamenáváme,“ poznamenal Konvička.
Potíže dělají bobři také například v Babicích. „To, že se tady bobři vyskytují, víme velice dobře. Je jich čím dál víc a dělají u nás problémy. Kácejí stromy, kterých je i tak čím dál míň a ty pak padají do vody,“ postěžoval si babický starosta Miloslav Maňásek.
Bobři sice dělají problémy, ale pro obyčejné lidi mohou být i atrakcí. „Chodíváme se na ně dívat na slepé rameno Moravy s dětmi. Už i zhruba víme, kdy a kde je můžeme vidět, ale musí to být buď velice brzo ráno nebo v podvečer. Děti se vždycky moc těší, je to pro ně jako výlet do zoologické zahrady, protože takové zvíře nevidí každý den,“ podotkl Pavel Juřička ze Starého Města.