Doplní je staří známí jako například zelení, svobodní či piráti. Kandidujících uskupení je však mnohem více.

Velké ambice si klade hnutí ANO 2011. Lídrem pro Zlínský kraj měl být původně sportovní komentátor Václav Tittelbach. Ze zdravotních důvodů však odstoupil, a nyní tak hnutí ANO 2011 povede kroměřížský advokát Radek Vondráček. Na otázku, proč kandiduje, reaguje: „Je to má občanská sebeobrana. Nedokážu už snést pocit, že o osudu této země, o mně a mých dětech rozhoduje pár jedinců někde v zákulisí. Vím, že to může fungovat i jinak. Slušně, poctivě, otevřeně," říká devětatřicetiletý právník.

I ve Zlínském kraji kandiduje strana expremiéra Jiřího Paroubka Lev 21. Lídrem je ekonom Ivo Spáčil. „Národní socialisté jdou do voleb s heslem „Střízlivě, jednotně, profesionálně", čímž chtějí naznačit, že jejich program odpovídá realitě dnešních dní. Kandidátku jsme sestavili ve všech krajích," prozradil mluvčí strany Tomáš Sazima.

Do hry o křesla
se vrací i zelení

Stranu zelených ve Zlínském kraji povede do nadcházejících předčasných voleb vsetínský podnikatel a informační expert Michal Berg. Na dalších místech kandidátky nebudou chybět například místostarostka Seninky Kateřina Zukalová nebo starosta Boršic Roman Jílek.

„Jako podnikatel dávám práci mnoha lidem a vím, jak je složité vytvořit každé nové pracovní místo. Jednorázové megalomanské projekty typu kanál Dunaj–Odra–Labe ale kraji žádnou prosperitu nepřinesou, pouze prohospodařené miliardy a zničené životní prostředí," uvedl k jednomu z témat lídr kandidátky Michal Berg.

Kandidátku hnutí Úsvit přímé demokracie, za nímž stojí senátor Tomio Okamura, vede konstruktér motocyklů Jaroslav Holík z Březůvek. Na svých strojích procestoval Evropu i Asii. 

„Po dvaceti letech vidíme rozkradenou zemi vedenou vybranou elitou kmotrů, kteří zemi řídí bez ohledu na ty, kdo jsou skutečnými pány v republice," vysvětlil senátor Tomio Okamura.

Známý zlínský bojovník za zveřejňování informací Luděk Maděra povede kandidátní listinu pirátů. Piráti si plánují v letošních volbách polepšit.

„Očekáváme především příliv hlasů z řad studentů. V některých krajích nám průzkumy přisuzují čísla mezi 3 a 4 procenty a to jsme ještě pořádně nezačali s kampaní," pověděl Ivan Bartoš, předseda pirátů.

Snížení byrokracie 
i so­ciální dávky

„Nejsme stranou pro jedny volby," tvrdí Tomáš Pajonk, předseda a lídr Strany svobodných občanů ve Zlínském kraji.

„Jsme občané, kteří na pravé straně politického spektra neměli už koho volit," říká o své straně jednatel 
s. r. o. ze Zašové. Hlavním lákadlem strany je snížení byrokracie i daní. Jedním z opatření má být zrušení až 26 různých úřadů. Svobodní by také legalizovali takzvaný „švarcsystém". Do voleb jde i Strana soukromníků. Ve Zlínském kraji ji povede podnikatel Petr Thaisz z Bojkovic.

„Cílem naší politické strany je hájit zájmy soukromníků a prosazovat postupné zlepšování podmínek pro jejich působení," upozorňuje Thaizs.

Hlavu vzhůru. Tak se jmenuje volební uskupení, za kterým stojí Jana Bobošíková. Lídra pro kraj asi není potřeba představovat. Je jím někdejší poslanec ODS a primátor Zlína Tomáš Úlehla. „Volební blok Hlavu vzhůru má za cíl návrat důstojných podmínek do každodenního života. Snažíme se pokračovat v pravicové politice, od které se strany ODS i TOP 09 odklonily," pravil Úlehla.

Olympijský vítěz ve vzpírání z Moskvy 1980 Ota Zaremba vede do voleb kandidátku Dělnické strany sociální spravedlnosti.

„Naším cílem je změnit přístup vlády a postavit na první místo řádné občany, z jejichž práce stát žije. Poměr odměn a trestů se musí vybalancovat tak, aby každý mohl vlastním přičiněním svou pozici zhoršit, nebo zlepšit. U nikoho už nesmí docházet k pocitům beztrestnosti," vyjmenoval předseda strany Tomáš Vandas.

„Chceme 20 %"

Obnova Českého království. To je letitý cíl, o který se snaží Koruna Česká – monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska. „Český stát nyní potřebuje, více než kdy dříve, zpět svého panovníka. Panovníka, který nebude zástupcem zájmů politických stran. Krále, který bude králem všech," tvrdí předseda monarchistů Václav Srb. Lídrem na Zlínsku je akademický sochař a restaurátor Josef Petr.

Suverenita – Strana zdravého rozumu. To je název uskupení, které na Zlínsku povede živnostník Michal Vlček. „Rozum a cit – rozum, to je pravice, cit, to je levice. A Suverenita by tyto dvě složky chtěla dávat dohromady," vysvětlil Petr Hannig, předseda strany, hlavní motto.

Posledním je politické hnutí Změna. Za tu kandidují především nestraníci nebo členové malých stran, které v kraji nekandidují. Mimo jiné slibují, že nebudou spolupracovat se stávajícími parlamentními stranami.

„Chceme se první čtyři roky dobře naučit práci v parlamentu, být tvrdou opozicí, která ale bude schopna podpořit dílčí věci, a v roce 2017 chceme ve volbách získat výsledek okolo 20 % hlasů a začít se podílet na správě naší země," říká předseda Jan Korytář. Kandidátku v kraji vede soukromý zemědělec z Poteče Zdeněk Miklas.

Mezi neparlamentní strany se počítá i Strana práv občanů zemanovci a KDU-ČSL. O jejich programech a lídrech jsme informovali již dříve.