VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boj o pozemek spěje k žalobě na magistrát

Zlín - Zlínskému magistrátu hrozí obnovení žaloby kvůli pozemku vlokalitě Růmy. Na soud už ji před dvěma lety podala zlínská společnost Altissimo. Ta chce ve spolupráci sKlubem horských sportů ve Zlíně postavit horolezeckou halu pro pořádání mezinárodních závodů.

23.4.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Pravoslav Prokeš

Když měla firma před dvěma lety na Růmech uskutečnění svých plánů už na dosah, vypověděla jí radnice bezplatnou výpůjčku na svou šestinu pozemku, do nějž měla stavba haly zasahovat. Stalo se tak jen několik dní před tím, než mělo být vydáno stavební povolení. Důvodem bylo vyhrazení místa pro investici Univerzity Tomáše Bati. Společnost, která již v tu dobu měla ve vlastnictví zbývajících pět šestin pozemků, proto podala na magistrát žalobu. Tou chtěla dosáhnout toho, aby vypovězení výpůjčky bylo zneplatněno.

Přesto však dále s radnicí jednala a předběžně se domluvila na směně stavebních parcel. Z tohoto důvodu žalobu pozastavila. Dohoda spočívala ve výměně pozemků ve vlastnictví Altissima na Růmech za lukrativní místo na ulici K Pasekám pod Jižními Svahy ve vlastnictví města.

Směna se minulý týden dostala na jednání zastupitelstva. To ji schválilo, ale na základě předloženého návrhu městské rady s podmínkou, že do tří let od vydání stavebního povolení musí firma halu v ulici k Pasekám postavit, jinak pozemky propadnou zpět městu. Altissimo by tím pádem přišlo úplně o vše, tedy i o pozemky na Růmech.

„Směnu jsme akceptovali, ale takové podmínky se nám nelíbí, protože do tří let mohou nastat jakékoliv komplikace při stavbě. Navíc, na druhé straně směny žádné takové podmínky nejsou. Přesto počkáme na zaslání návrhu smlouvy od města a poté se rozhodneme, co dál,“ poznamenal Bodanský.

Zlínští radní přesto tvrdí, že výstavbě horolezecké stěny nechtějí bránit. „Vybudování horolezecké stěny ve městě považuji za velmi zajímavé a atraktivní. Nicméně musím hájit zájmy města. Nemůžu dopustit, aby nám zde vyrostlo další torzo. Proto jsme museli stanovit podmínky, za nichž ke směně pozemků může dojít,“ vysvětlil radní a předkladatel návrhu Vladimír Řihák.

Další podmínkou směny je například ta, že do pěti let od vydání kolaudačního povolení bude mít město předkupní právo ke směňovaným pozemkům i horolezecké stěně. Radní Řihák věří, že takový návrh je přijatelný pro obě strany.

S tím však Altissimo rozhodně nesouhlasí, přestože má k pozemkům nyní dostat navíc finanční odškodnění dva miliony korun. A to za náklady při tvorbě projektu či stavebních pracích, které už na Růmech provedla.

„Přípravy celého projektu byly hodně komplikované. Jen než jsme pozemky na Růmech získali, jednali jsme dva roky s vlastníky, tedy krajem a státem, a dále s majitelem autoservisu, který v prostoru stál,“ připomněl jeden z jednatelů Miroslav Bodanský.

Radní Řihák přiznává, že radnice před dvěma lety firmě ublížila. „Je pravda, že zpočátku jsme jí vyšli vstříc a poté upřednostnili univerzitu. Ale jak jsme společnosti Altissimo ukřivdili, tak jí to mnohonásobně vracíme. Pozemky na Růmech mají hodnoty asi milion, na ulici K Pasekám přibližně šest,“ zdůraznil.

Primátorka Irena Ondrová i na předchozím postupu města nevidí nic nekorektního. „Univerzita má ve Zlíně mimořádnou důležitost. Nenabídla by na Růmech jenom zájmovou činnost, ale také pracovní místa, přitáhla by kvalifikované odborníky a navíc je silným investorem. Musíme se na to dívat i z tohoto pohledu,“ podotkla Ondrová.

Zároveň podporuje podmínku, aby stavba byla dokončena do tří let od vydání stavebního povolení. „Altissimo může o něj klidně zažádat třeba až za čtyři roky, kdy bude mít sehnané peníze na stavbu,“ řekla.

Na Růmech měla původně UTB v plánu postavit Centrum polymerních systémů. Tamní lokalitu totiž považuje vzhledem k blízkosti centra za poměrně lukrativní. Pro stavbu však nakonec zvolila místo jiné.

„Pozemky na Růmech přesto považujeme dlouhodobě za vhodné pro výstavbu unikátních projektů univerzity. Podmínkou při žádostech o finance je ale vlastnické právo, které zatím nemáme,“ objasnil kvestor UTB Alexander Černý.

Zda jej vysoká škola vůbec získá, zatím jasné není. Jednatelé Altissima totiž uvažují o tom, že pokud zůstanou podmínky směny pozemků stejné, obnoví u soudu pozastavenou žalobu na magistrát a vybudují halu na vlastní většinové části pozemku na Růmech.

Pětileté snahy o výstavbu stěny
Zlín/ Postavit ve Zlíně halu pro horolezecké sporty není zřejmě nic snadného. Ilustruje to případ firmy Altissimo. Ta již počátkem roku 2004 začala jednat s radnicí o lokalitě vhodné pro výstavbu haly. V úvahu připadaly pro stavbu pozemky na Vršavě. Jednatelé tvrdí, že jim je nabídlo město, radní naopak, že s nápadem přišla firma. Nicméně v polovině roku žádost společnosti o koupi těchto pozemků magistrát zamítl z důvodu vlastního zájmu – vybudování tréninkové hřiště pro fotbalisty. To v místě dodnes zbudováno není. V září téhož roku nabídla městská organizace Sportovní kluby Zlín firmě vlastní parkoviště pod umělým svahem. O dva měsíce později žádost Altissima o koupi těchto prostor zamítly. Plánují tam prý budovat víceúčelové hřiště. Nutno říct, že to tam do dnešního dne také není. Radnice prý nicméně firmě doporučila k výstavbě lokalitu Růmy, v níž vlastnila pouze šestinu pozemků. Společnost zbývající prostor odkoupila. Nejdříve autoservis, jenž v místě stál, poté i samotné pozemky od státu a kraje. Autoservis nechala zbourat a místo stavebně připravovala pro halu.Po dokončení projektové dokumentace a územního řízení zbrzdila radnice firmě již konkrétní plány vypovězením městské části pozemku bez udání důvodu. Altissimo současně s podáním žaloby na město projekt změnila tak, aby se hala vešla na tu většinovou část pozemku na Růmech, kterou sama vlastní. Měla už totiž i zaplacenou zálohu u dodavatele stěny.Po novém posouzení vydal odbor kultury radnice firmě usnesení o přerušení řízení. Proti tomu se společnost odvolala ke Zlínskému kraji, který shledal, že město porušilo zásady správního řízení a zasahovalo do práv oprávněných osob v rozporu se zákonem. Když Altimissimo přesto začala znovu s městem jednat o směně za pozemky na Růmech, požadovala po něm náhradní prostory pro výstavbu haly a také finanční odškodnění. To jí má ve výši dvou milionů nabídnout kraj, jehož zastupitelé přislíbili firmě finanční výpomoc i v příštích letech. Horolezeckou halu za více než 10 milionů korun plánuje firma kromě těchto prostředků financovat z vlastních zdrojů a sponzorských darů. Buď na svém pozemku na Růmech nebo nabízeném na ulici K Pasekám. (šid)

Autor: Marie Šidlová

23.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Noví poslanci Zlínského kraje vzešlí z voleb do PS PČR v říjnu 2017
AKTUALIZOVÁNO
10

To jsou oni! Poslanci, kteří budou hájit zájmy Zlínského kraje

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Chceme se omluvit fanouškům. Bylo to hrozné, říká Bačo.

Fotbalistům Zlína to proti Mladé Boleslavi před domácím publikem vůbec nejde.

Lidovec Benešík: Česku je to jedno. Slovák či Japonec

„Česká republika je maximálně tolerantní země. Když se podíváte na to, že volby vyhráli ekonomičtí migranti, tak jednoznačně můžeme EU říct, že nejsme žádní xenofobové. U nás je to jedno: Slovák nebo Japonec,“ sdělil Ondřej Benešík jediný lidovecký poslanec z našeho kraje.

OBRAZEM: Výstava Fenomén Igráček poprvé ve Zlíně

V osmdesátých letech si s ním hrálo každé dítě. Plastová figurka Igráček, hlavně příslušník VB, byla legendou dětských pokojíčků. První byl však zedník, vznikl už v roce 1971.  

Ševci inkasovali tři góly za sedm minut. S Mladou Boleslaví prohráli 1:5

Tak tohle se vážně nepovedlo. Zlínští fotbalisté přišli s Mladou Boleslaví o letošní domácí neporazitelnost. Ševci sice po trefě Nigerijce Ekpaie rychle vedli, ale absolutně nezvládli pasáž hry od 25. do 32. minuty, ve které inkasovali tři branky a nakonec v 11. kole HET ligy se Středočechy prohráli 1:5.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení