Podle předsedy zlínské okresní stomatologické komory je prý v regionu zubařů, kteří nabízejí analgosedaci minimum

Mnozí z nich netuší, že existuje něco, co pomůže pacientovi zákrok bezbolestně podstoupit aniž by musel být pod kompletní narkózou. Jedná se o speciální anestetika, která člověka natolik oblbnou, že sice při zákroku s lékařem komunikuje, samotný bolestivý zákrok si ale nepamatuje.

Tuto možnost využívají kromě záchranářů hlavně zubaři. Ve Zlínském kraji by ale pacienti hledali zubaře, který toto anestetikum poskytují hledali jen těžko. Deníku se ale podařilo přece jen jednoho takové vypátrat.

„S tímto postupem mám dobré zkušenosti. Nejedná se ale o každodenní případy, hodně případů vyřešíme jen s pomocí individuálního přístupu. Analgosedaci využíváme pouze v případě, že si ji člověk vyžádá nebo se jedná o děti,“ řekl vsetínský stomatolog Vojtěch Hrubý. Podotkl, že po analgosedaci je pacient zklidněný, nicméně nejedná se o narkózu, takže je schopen s lékařem komunikovat. „Je utlumený, takže přijde o strach a není vyděšený až hysterický navíc v osmdesáti procentech případů si po probrání zákrok nepamatuje. Sedativní prostředky podáváme formou tablety,“ řekl Hrubý.

Na takový typ zákroku se musejí pacienti předem objednat. Hrubý už teď objednává pacienty až na červenec. Analgosedace u něj vyjde na pět set korun. Důvodem je prý zdlouhavější příprava zákroku. „Podáme tabletku, chvíli trvá než zabere, pak se provede samotný zákrok a pak se ještě musí počkat, než se pacient probere,“ vysvětlil Hrubý.

Ještě donedávna nabízela službu analgosedace i zubní lékařka Helena Grmelová v Uherském Hradišti. „Službu jsem musela zrušit, protože o ni neměli pacienti příliš velký zájem,“ oznámila Grmelová.Pacienti v kraji by zájem o analgosedaci měli, problém je spíš v tom, že jsou o této možnosti málo informováni a lékaři jim ji sami nenabízejí.

„Se zubními zákroky mám špatné zkušenosti. Hledal jsem proto, zda někde nenabízejí jinou formu umrtvení než jen injekci. Ve Zlínském kraji jsem bohužel nenašel,“ uvedl Petr Marek ze Zlína. Již několik měsíců shání zubaře, který by nabízel například analgosedaci. „Našel jsem tuto nadstandardní službu jen u soukromých klinik v Praze nebo jiných větších městech,“ dodal. Stomatologická centra si za zákrok při němž musí asistovat i anesteziolog a pacient si po skončení úkonů nic nepamatuje podle něj účtují částky v rozmezí od jednoho do pěti tisíc korun.

„Mrzí mě, že takovou službu třeba na objednávku neposkytují zubaři na Zlínsku. Nabízejí jen umrtvující injekce. Ale pro lidi s vyšším prahem bolestivosti to nemusí stačit, zvlášť při náročnějších zákrocích,“ uvedl Marek.To, že je zubařů nabízejících analgosedaci v regionu zoufale málo potvrzuje i předseda zlínské stomatologické komory Petr Drbal. „O tento způsob jsem se jednu dobu velmi zajímal, nakonec z toho ale sešlo. Na Zlínsku mě nenapadá nikdo o kom bych věděl, že tento zákrok nabízí,“ shrnul Drbal.

Kromě zubařů využívají analgosedaci hojně hlavně záchranáři, a to i ti ze Zlínského kraje. „Na záchrance se tato metoda běžně využívá při úrazech. Má totiž tišící a zklidňující účinky. Záchranářům hodně pomáhá hlavně u pacientů se zlomeninou,“ uvedla mluvčí záchranky Zlínského kraje Hana Polešáková.