Málokdo však ví, že toto dílo autora Cyrila Zatloukala provází zajímavý osud. Původně stála na náměstí, kvůli komplikacím v dopravě ji však radní nechali přemístit před městský úřad.

Socha byla „svědkem“ dramatických událostí. Při okupaci v březnu roku 1939 se stala prostředkem k vyjádření odporu. „Nenávidění okupanti se usadili v Bojkovicích, a to postupně na více místech. Jejich pobyt, ale hlavně nadutá nadřazenost provokovala. Ráno dne 28. října 1939 mohli všichni lidé jdoucí kolem sochy Svobody v Bojkovicích spatřit na hlavě kamenného legionáře nasazenou trnovou korunu s hrubými ostny, ze které vlála trikolóra v národních barvách. Kolem sochy lidé položili mnoho kytic chryzantém. Dotvářelo to ponurou atmosféru německé okupace. Kolemjdoucí v tom místě tvořili hloučky, někteří plakali, jiní zarputile mlčeli, druzí v duchu přísahali fašistům pomstu. Po válce se zjistilo, že trnovou korunu dal na sochu řídící učitel Antonín Tomášek,“ vzpomínal ve svých zápiscích bojkovický historik Josef Juračka.

Trnová koruna a srocování lidí ale nezůstalo bez povšimnutí ze strany okupantů. Ti nařídili tehdejšímu starostovi městečka, aby okamžitě nechal sochu odstranit.

Starosta váhal a dlouho se snažil toto nařízení oddálit v domnění, že Němci ustoupí. Avšak na další jejich naléhání povolil. Sochu pak ukryli na zámku Nový Světlov, a to v seně za kozím chlívkem, který byl uvnitř zámku za velkým nádvořím.

„Po skončení války Bojkovičtí vítali své osvoboditele u prázdného podstavce, který zbyl po odstraněné soše Svobody. Bylo pro všechny milé překvapení, když se rozšířila zpráva, že tento památník byl bez újmy zachráněn a bude znovu slavnostně postaven, což se také stalo,“ dodal ke konečnému rozuzlení před časem Juračka.