Bylo mi ctí Vás potkat. Měl jsem Vás moc rád, díky za vše, co jste nás naučil. 33 roků života ve Vašem společenství pro mne znamenalo 33 roků jistoty, že mi vždy otevřete dveře, ať jdu s jakoukoli hloupostí, radostí či smutkem. Nevím, jak vyjádřit úctu, lásku a obdiv, co mám v srdci. Zanechal jste v mém životě nezapomenutelnou stopu Vaší osobnosti. Díky. Byl jste tvrdý, ale spravedlivý. I takovými slovy se loučili současní i bývalí členové Valašského souboru Kašava se „svým“ doktorem na 86. besedě u cimbálu.


Jméno etnografa, muzejníka, folkloristy, tanečníka a zpěváka Karla Pavlištíka je s akcí, na kterou jezdí milovníci folkloru z celé republiky, neodmyslitelně spjato. Hosty těchto legendárních besed bývají osobnosti velikosti cestovatelů Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky, herečky Jiřiny Jiráskové, spisovatelů Ludvíka Vaculíka, Josefa Holcmana, přijíždějí i legendy moravského folkloru. „Byl to člověk vzácný jako šafrán,“ přidal Karel Mikeska s tím, že na besedy chodí již více než padesát let.

TEXT PSÁVAL DOKTOR

Každoroční ohlédnutí za radostnými událostmi téměř uplynulého roku i za smutnými chvílemi spjatými s rozloučením s osobnostmi, které zasáhly do historie Valašského souboru Kašava, pro programový sborník vánočních besed u cimbálu psával pravidelně Karel Pavlištík. „Soudil, že je to dobré místo pro bilancování a děkování a také že zachycení historie patří k důležitým úkolům, neboť lidská paměť je krátká,“ vysvětlila za Valašský soubor Kašava jeho umělecká vedoucí Lucie Uhlíková.


Tento úkol již Karel Pavlištík letos splnit nemohl. Více než pětistovka smutečních hostů se s ním o den dříve rozloučila v obřadní síni na Lesním hřbitově. Zemřel 7. prosince ve věku 87 let. „Može to bolet, ale žit sa mosí,“ sdělila konferenciérka akce, dlouholetá členka souboru a kastelánka vizovického zámku Jana Pluhařová slova doktora Pavlištíka, kterými povzbuzoval mnohé při životních kotrmelcích. Jeho památku uctil plný sál fryštáckého kulturního domu minutou ticha.

„Ten vánoční čas dočkali jsme zas,“ zahájila tradiční půlnoční šťastikování Jana Pluhařová. Každoroční vánoční přání je očekávaná událost. „Kolik emocí je v těchto málo slovech, co generace před námi otiskly do melodie vánoční písně,“ napsala pro text šťastikování, kterému se ve svém odborném díle věnoval doktor Pavlištík, bývalá vedoucí odboru kultury a památkové péče a členka souboru Kašava Kateřina Pešatová. „Povzdech nad uplynutím života, radost z uzavření kalendáře, který se nad naším životem klene v oblouku od Vánoc do Vánoc,“ pokračovala s citací textu Jana Pluhařová a uzavřela: „Vinšujem vám dobrý deň, výš vodičku než oheň.“