„Neukázněným šoférům připevníme na jejich vůz desítky botiček týdně. Na vině je neplacení parkovného i porušení zákazu stání, čímž narušují dopravu. Řešíme to denně. Vloni jsme jich nainstalovali 489,“ potvrdil například velitel uherskobrodské městské policie Libor Kubiš.

Řidiči se tak dopouštějí přestupku, a platit se jim za něj pochopitelně mnohdy nechce: o ceně proto smlouvají.

„Všichni se snaží, každý hledá výmluvy. Ale takové lidi evidujeme, nebudeme s nimi vyjednávat donekonečna, pokud se přestupku dopouštějí vícekrát za sebou,“ varuje Kubiš.

Zhruba deseti botičkami týdně trestají řidiče také v Bystřici pod Hostýnem.

„Pokuta za takový přestupek je až do dvou tisíc korun. Spíše se v poslední době setkáváme s tím, že řidiči zastaví, kde nemají. Problémy s neplacením parkovného už u nás pomalu mizí,“ informoval velitel bystřických strážníků Radek Sigmnud.

Podle něj už totiž neoblíbené botičky začínají pomalu ale jistě vytlačovat oznámení o přestupku, která strážníci umístí za okno auta.

„Na tuto výzvu se k nám z devadesáti procent viníci dostaví. Věc je řešena blokově na místě. Když někdo nepřijde, jde záležitost do správního řízení. K dispozici máme jako důkaz i fotodokumentaci vozu,“ zdůraznil Sigmund.

Oznámení o přestupku používají častěji než botičky také ve Zlíně.

„Botičku dáváme už jen výjimečně, častěji výzvu. Většinou se pak k nám lidé dostaví. Ti, kteří ne, musejí počítat s tím, že věc bude předána odboru dopravy. Viníka pak čeká správní řízení, které musí zaplatit, stejně tak i vzniklou pokutu,“ podotkla mluvčí zlínské městské policie Šárka Škubalová.

Například ve Valašském Meziříčí pak strážníci botičku nikomu nedali celé dva roky. I tam preferují oznámení. „Botičky jsme instalovali pouze na žádost policie, když se třeba řidič dopustil trestného činu. Vím, že jsme v tomto poměrně extrémní, ale botičky jsou podle mě nad rámec demokracie,“ vysvětlil ředitel tamní Městské policie Jan Camfrla.