Do Zlína má v následujících týdnech zavítat Rakušan Franz Wokatsch, který skelet na Svazích vlastní. S demolicí prý počítá

A také na posouzení, zda bude muset vyřizovat pro přestavbu nová povolení. Do Vánoc to ale nestihne.

Finance na demolici železobetonového skeletu vlastník údajně má. Tím spíš, že nově podle rozhodnutí krajského soudu nemusí městu platit čtyřmilionovou pokutu.

Že půjde rozestavěný skelet po sedmnácti letech k zemi, oznámili zástupci pověření společností EKZ v říjnu. Tehdy se přijeli na Jižní Svahy, kde mělo původně stát nadregionální nákupní centrum, podívat. Řekli, že mají za úkol betonové díly zbořit, sešrotovat a postavit stavbu novou.

„Záměr se o něco zpozdí. V nešťastný čas do toho vešly volby a změna politické garnitury na zlínské radnici. Pan Wokatsch se chystá v brzké době do Zlína. My v podstatě čekáme jen na jeho pokyn. Nedávno se nás ptal, zda jsme na bourání připraveni. Ujistili jsme jej, že ano,“ přiblížil jeden ze zástupců firmy Lubomír Vitásek.

Pokuta nebude

Demolice torza má trvat asi dva měsíce. Olomoucká firma současně shání kupce obchodního podílu EKZ, který by na místě postavil objekt nový. Na doporučení bývalého vedení města by v něm měly být služby, za nimiž musejí obyvatelé dojíždět do centra. Kupříkladu komplex s pekárnou, cukrárnou, péčí o tělo, čistírnou či fitness pro občany třicetitisícového sídliště.

Rakušan Franz Wokatsch na stavbu nového objektu finance nemá. Nyní si ale může mnout ruce nad listopadovým rozsudkem Krajského soudu v Českých Budějovicích. Ten totiž potvrdil rozhodnutí okresního soudu, podle nějž firma EKZ smluvní pokutu ve výši čtyř milionů korun městu platit nemusí.

„Povinnost platit za nedodržení termínu kolaudace nebyla ve smlouvě řádně ustanovena. Zlín tedy nemá nárok žádat po firmě sankci,“ uvedla důvod mluvčí krajského soudu v Českých Budějovicích Ivana Vobejdová.

Zda se magistrát bude dovolávat k Nejvyššímu soudu, zatím není jisté. „Ještě jsme neobdrželi písemné vyhotovení rozsudku, takže je předčasné mluvit o dalším postupu. Počkáme, až jej dostaneme. Ostatně teprve poté začne běžet lhůta pro případné podání opravného prostředku,“ uvedl mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

Společnost EKZ Zlín koupila pozemky na Jižních Svazích v roce 2004 od společnosti Inter Bank Consult. Do srpna 2007 na nich slibovala obchodní středisko. Místo ale stále hyzdí rozestavěný skelet. Radnice se však chrání před dalším případným investorem předkupním právem k části pozemků v okolí torza. Spočívá v tom, že firma EKZ musí při případném prodeji nabízet šestnáct tisíc metrů čtverečních z pětatřiceti nejdříve městu, a to za stejnou cenu, za kterou je před lety od radnice koupila.