Většina pracujících si nechá balíček poslat do boxu na zásilky a až jim přijde sms zpráva, tak si ho jednoduše vyzvednou. Cestou z práce,společně s nákupem, během procházky, prostě když jim to vyhovuje. Služby 24 hodin sedm dní v týdnu – to je servis, který lidé oceňují.

Obchodníci dobře vědí, jak si za poslední léta zákazníci zvykli nakupovat na internetu a proto se jim to snaží ještě více zpříjemnit. Vždyť nakonec to bude výhra pro oba – zákazník bude spokojený a prodejce bude mít tržby.

Doručovací společnosti umísťují stále více svých výdejních boxů na místa, kam si to přejí jejich obyvatelé. Obce a samosprávy ocení přínos této služby, která pomáhá zvyšovat kvalitu života v daných lokalitách. A příjem z pronájmu pozemku pro umístění výdejního boxu navíc představuje přilepšení do obecního rozpočtu.

Masopustní rej v Luhačovicích, 11. února 2023
Luhačovice žily masopustem. Davy bavil jarmark, maškary a dobroty

Jednoduše lze říct, že výdejní boxy rostou jako houby po dešti a jsou stále častěji k vidění i na vesnicích či malých městech. Například Alza.cz má více než 2400 AlzaBoxů. Zásilkovna 3700 Z-Boxů v České republice.

Co jsou hlavní výhody boxů?

Bezpečnost (bezkontaktní vyzvednutí), dostupnosti (24/7), rychlost (nečekáte ve frontě), možnost pohyb zásilky sledovat on-line přes aplikaci, ekologičnost (zásilka nemusí být zabalená , sníží se nadměrná spotřeba plastů a papíru).

V Brumově-Bylnici městečku s 5,5 tisíci obyvateli a veškerou vybaveností najdete v současnosti hned 6 boxů na vyzvednutí zásilky. A o tom, že jsou za ně občané rádi, není pochyb. Hned u prvního z nich potkáváme mladou maminku Aničku s dcerou. Právě si jde vyzvednout balíček. A jak sama říká, chodí zde poměrně pravidelně.

Rekreační oblast Štěrkoviště v Otrokovicích. Ilustrační foto
Revitalizace sídliště i Štěrkoviště. Otrokovice už mají rozpočet na letošní rok

„Jsem na mateřské dovolené a pro dceru je stále potřeba něco nakupovat. Navíc to máme jen kousek od domu, takže když přijde sms, stačí vyběhnout ven,“ usmívá se.

To starší důchodce Miroslav, který jde kolem, sám boxy nevyužívá.

„To víte, já jsem stará škola. Jsem zvyklý nakupovat v normálním obchodě. A když v něm něco nemají? Tak to prostě nepotřebuju,“ dodává. Kosmetička Alena službu vyzvednutí zásilky v box velmi ráda využívá.

„Pokud tuto možnost doručení má e-shop v nabídce, vždy ji zvolím. Jsem hodně pracovně vytížená, takže mi vyhovuje, že nemusím čekat doma na kurýra v určitou hodinu, až mi balíček doručí. Zásilku si v boxu jednoduše vyzvednu pomocí aplikace v mobilu kdykoliv se mi to hodí nebo mám cestu zrovna kolem. I spousta mých přátel tuto službu využívá.“