Poděkovat můžete tamním skautům. Místo, aby v sobotu dopoledne odpočívali u televize, všechen nepořádek i přes drobné mrholení vysbírali.

Skauti uklízí po zimě okolí toků pravidelně už asi dvanáctým rokem. Ve Zlíně se do brigády zapojí pokaždé všechna místní střediska, která si rozdělí úseky od Malenovic až po Příluky. Dobrovolníků bývá na čtyři sta.

„Do vln Dřevnice se nevrháme. Sbíráme jenom břehy,“ pousmála se předsedkyně okresní rady Junáku Jarmila Snášelová. „Nejčastěji nacházíme pet lahve. To je největší nešvar zdejší společnosti. Potom také papírky, odpadkové koše nebo co donese velká voda – kýble i polystyreny. Občas se poštěstí najít také nějakou raritu. Loni to byla koloběžka, letos peněženka i s adresou majitele,“ poznamenala Snášelová.

Vysvětlila, že všechen odpad shromažďují skauti do velkých pytlů, které vyfasují od technických služeb. S nimi jsou potom také domluveni, aby vaky zanechané u stromů na březích odvezli. „Řekla bych, že se čistota u řeky za poslední roky zlepšuje,“ pochvalovala si předsedkyně.

Stejný pocit má i devatenáctiletá Tereza Hřebíčková, která je skautkou osmým rokem. „Pamatuji, že když jsme sbírali poprvé, tak bylo na každém kroku něco. Teď v podstatě nemám co dělat,“ řekla s nadsázkou studentka. Sama prý většinou nachází lahve a občas třeba ponožku. S ostatními se ale údajně nemůže srovnávat. „ Jeden kluk našel kdysi dokonce želvu,“ prozradila.

Skupinka, v níž byla také třináctiletá Zuzana Uhříková, našla dále skleněné flašky, podrážky od bot i oblečení. Ve vodě ale objevila také nákupní vozík. „Loni se nám jej podařilo vytáhnout, ale letos ne,“ posteskla si.

Přesto nasbírali zlínští skauti o víkendu asi stovku pytlů odpadků. Otrokovičtí se mohou pochlubit také desíti plnými vaky. „Našli jsme hodně papírků, nějaké oblečení a boty. Dokonce starý kožich,“ doplnil vedoucí otrokovického střediska Petr Foltýn.