- 17,4 milionu voličů podpořilo ve čtvrtečním referendu odchod Británie z Evropské unie. Podle konečných výsledků se pro brexit vyjádřilo 51,89 procenta voličů. Pro setrvání se vyslovilo 16,1 milionu hlasujících.

- Británie potřebuje po rozhodnutí voličů o vystoupení z Evropské unie nové vedení, řekl dnes premiér David Cameron. Svou funkci opustí na podzim.

Ohlasy z regionu: 

Michaela Šojdrová (KDU-ČSL)Michaela Šojdrová, lidovecká europoslankyně

„Naší jazykové agentury se to nejspíš nijak nedotkne, záleží ale hlavně na tom, jak budou nastavené případné podmínky po odchodu Británie a jestli se to dotkne třeba volného pohybu osob," upozornila například ředitelka kroměřížské jazykové agentury Maximum Lenka Masná.

Další otázkou může být podle ní zaměstnání Britů v České republice a naopak. „Je ale těžké nyní o tom hovořit a něco odhadovat," míní.

„Musím především velmi poděkovat těm, kteří hlasovali proto, aby Británie v Evropské unii zůstala – a těch hlasujících pro setrvání opravdu málo nebylo," konstatovala pro Kroměřížský deník Michaela Šojdrová.

Připomněla, že v konečném sčítání byly výsledky opravdu těsné. Nijak se ale netají tím, že výsledkem referenda je opravdu zklamaná.

„Promiňte mi ten výraz, ale nenapadlo by mne, že lidé budou svým způsobem vlastně hlasovat pro vraha britské poslankyně Jo Coxové, která byla zásadně proti vystoupení z unie," posteskla si lidovecká europoslankyně.

Michal Pšurný, hokejista, který působil od roku 2012 až do loňského roku v kádru anglického hokejového klubu Manchester: Zatím jsem nad tím nepřemýšlel. Vím co se děje, ale politiku moc nesleduji. Jestli se odchod Velké Británie dotkne i našich hokejistů? To záleží na tom, jaké budou mít hráči podmínky v budoucích smlouvách. Jinak dosud nepotřebovali, když hráli hokej v Británii, pracovní povolení, nyní ho zřejmě budou muset mít.

Romana Bujáčková, mluvčí ZOO Zlín: Zlínská zoo, stejně jako řada anglických zoologických zahrad, je členem prestižních mezinárodních organizací – WAZA (Světová asociace zoologických zahrad a akvárií) a EAZA (Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií). V rámci uvedeného členství probíhá také aktivní spolupráce mezi zoologickými zahradami, ať už se týká poskytování odborných informací nebo vzájemné výměny zvířat. Nepředpokládáme proto, že vystoupení Velké Británie z EU by mělo jakýmkoliv způsobem ovlivnit naši spolupráci s anglickými zoo. Odchod Velké Británie z EU však možná bude mít určitý vliv na vlastní transport zvířat, kdy v současné době pro dovoz nebo vývoz zvířat do Velké Británie nejsou potřebné žádné celní dokumenty.

Martina DlabajováMartina Dlabajová, europoslankyně: Ani já ani mí kolegové jsme tento výsledek nečekali. Je to signál, že občané nejen ve Velké Británii, ale v celé Evropě, patrně nejsou se současnou podobou EU spokojeni. Krizi vnímám jako výzvu, jak přiblížit EU potřebám 21. století a provést řadu nezbytných změn. Naši společnou budoucnost není možné plánovat jen jako součet výhod, které nadiktujeme našim partnerům. Britům bychom měli poděkovat za jejich přínos EU a hledat cesty další spolupráce. Neodkládejme však priority, které musíme naléhavě řešit, jako je bezpečnost, řešení migrace nebo zaměstnanost.

Iveta Táborská, ředitelka krajské Hospodářské komory Zlínského kraje: To rozhodnutí mne trochu překvapilo, ale rozumím mu. Odchod Británie u EU podle mne mít dopady bude, i když nevíme jakým směrem, a ne hned. Ještě nás čeká přechodné období. Myslím si, že bude hýbat s kurzy. Podle mne také uzavřené smlouvy s oběma stranami platí, a obchodní podmínky se nemění. Myslím si, že obchodní vztahy budou fungovat. Připomenula bych rozdělení Československa, kdy každý říkal, že to bude katastrofa a zatím fungují oba naše státy samostatně a úspěšně. Co se týká Brexitu, je situace opravdu čerstvá, ještě nejsou dojednány podmínky odchodu Británie z EU a vše může nakonec dopadnout stejně dobře, jako kdysi u nás.

Státní zástupce Roman KafkaRoman Kafka, státní zástupce: Rozhodnutí Britů je třeba respektovat, i když se může jevit pro další fungování společné Evropy jako mimořádně komplikující. Musíme jako občané věřit, že i do budoucna budou zachovány základní svobody, včetně svobody cestování, které stály na počátku evropské myšlenky.

Martin Krčma, kastelán zámku a zahrad v Kroměříži

Kastelán Martin Krčma"V tento aktuální den mě to velmi mrzí protože myslím že Evropská unie už nebude to Evropskou unií jako dřív, kdy toto společenství vznikalo. S Velkou Británií odchází jakýsi pomyslný jazýček na vahách, země, která držela v Evropě prapor určitých konzervativních hodnot, a nyní bude zřejmě na jiných evropských zemích pokusit se tuto úlohu převzít," říká Martin Krčma, kastelán zámku a zahrad v Kroměříži. Je to podle něj velká škoda, ale je to samozřejmě rozhodnutí občanů této země a nám nezbývá nic jiného, než to respektovat.

Petr Sáha rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.Petr Sáha, rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně: Dnes je těžké odhadovat, co bude tzv. brexit v praxi znamenat. Spolupráce naší univerzity s Velkou Británií se určitě nepřeruší, jen bude možná o něco komplikovanější. Nepředpokládám, že by došlo k velkým změnám ve výjezdech našich studentů a pedagogů do Velké Británie, pouze budeme spolupracovat na jiných principech než v rámci EU - na principech dvoustranné spolupráce.

Daniela Sobieská, ředitelka Technologického a inovačního centra Zlín: „Nemyslím si, že by se narušily vzájemné obchodní vztahy, ty budou pokračovat. Uvidíme, jak budou nyní nastaveny legislativní mantinely pro realizaci společných projektů. Zásadně si ale nemyslím, že by narušily popularizaci navázaných projektů. Z krátkodobého hlediska tedy odchod Velké Británie z EU mít vliv podle mne nebude. Z dlouhodobějšího může přinést nějaký efekt, ale zatím neznáme podmínky Británie směrem k EU.

Elmar Degenhart, CEO (výkonný ředitel), Continental: Výsledek tohoto referenda je zdrojem znepokojení pro Evropskou unii. Jejich osamostatnění je protichůdné důvodům, které stály u zrodu Evropské unie, a není odpovědí na výzvy, kterým čelíme kvůli globální konkurenci s Amerikou a Asii. Na naši firmu bude mít brexit pouze omezený dopadat. Tržby firmy pochází jen z méně než tří procent z Velké Británie a předpokládáme, že tyto obchody budou i nadále pokračovat.

Miroslav Motyčka, obchodně-marketingový ředitel, R. Jelínek: Naši firmu to určitě zasáhne, ale nijak závratně. Zatím nikdo nemůže říct, co bude následovat. Britové si jen odsouhlasili, že chtějí vystoupit z unie, ale neví se, jak to půjde udělat. Nás to každopádně nezasáhne nijak výrazně. Obchodujeme i se zeměmi mimo Evropskou unii. Situaci pouze přizpůsobíme administrativu. Už to nebude probíhat přes volný pohyb zboží, kapitálu, osob a tržeb.

Kroměřížská europoslankyně Olga Sehnalová 

Europoslankyně za ČSSD Olga Sehnalová"Britští voliči v referendu demokraticky vyjádřili své přání odejít z Evropské unie, které musíme respektovat," míní kroměřížská europoslankyně Olga Sehnalová. O tom, jak vážné rozhodnutí měli voliči před sebou, svědčí podle ní i mimořádně vysoká volební účast. "Vystoupení může nyní ve zbytku Unie zrychlit jak snahy o těsnější integraci části EU, tedy vznik tzv. dvourychlostní Evropy, tak posílit dezintegrační tendence. Současná situace znamená pro Evropskou unii nutnost zhodnotit své dosavadní směřování a rozhodnout jak dál," dodala europoslankyně. Jinou otázkou je podle ní dopad britského referenda na vnitřní britskou politiku, která i po referendu zůstane pravděpodobně značně rozdělena.

Primátor Zlína Miroslav Adámek.Miroslav Adámek, zlínský primátor: Z rozhodnutí Anglie odejít z Evropské unie nejsem nadšený. Je to důkaz toho, že má Evropa problémy. Na druhou stranu je to možná jakýsi zdravý řez pro to, aby se vzchopila. Za Evropou stále stojím a věřím jí.

Ztráty budou maximálně v jednotkách procent, říká jednatel MESgroup Miroslav Kadlček

Vyrábí plastové či kovové díly potřebné v zámečnictví nebo kovovýrobě a vyváží je do celé Evropy, její západní část nevyjímaje. Přes panuje v areálu Slavkova ve společnosti MESgroup vůči Brexitu pouze mírné napětí. Pouze v jednotkách procent se jejich výrobky totiž dostávají ke koncovým zákazníkům v Anglii. Zákazníci na ostrovech s nimi navíc obchodují v eurech, a tak se dočasně oslabená libra zatím nedotkne jejich blízké spolupráce.

„Ráno jsem se díval na výsledky už jenom kvůli tomu, že jsou pro nás západní trhy zajímavé. Zatím nemáme žádné odhady, jak by se společnosti Brexit dotkl, a ani jsme nastalou situaci nijak neřešili. Přestože vyvážíme do Anglie, není pro nás zásadním odběratelem," sdělil jednatel MESgroup Miroslav Kadlček.

Obavy proto u něj nezpůsobuje ani odchod Velké Británie z EU jako možné následky a dopady na ostatní státy, které může Brexit mít.

„Jsem zastáncem evropské jednoty právě z ekonomického hlediska. EU rozhodně dokáže vyjednávat s větší silou a účinněji na světovém trhu, než samostatné evropské státy. Navíc hned za zády máme Rusko, které vždy bude chtít prosazovat svůj vliv na státy střední a východní Evropy," upozornil na budoucí hrozby ze stran světových velmocí Miroslav Kadlček.

Dopředu nelze nic předpovídat, tvrdí generální ředitel Kaska Petr Valda

S jejich výrobky jezdí auta nejen po Evropě, ale po celém světě. Do všech větších automobilových koncernů dodává společnosti Kasko ze Slavkova své produkty, především pak plastové díly. Sami zatím čekají na zprávy od automobilek, jak se bude britský trh vyvíjet v dalších dnech. Jak ale upozornil generální ředitel Kaska Petr Valda, Brexit je otázkou nejméně dvou let a ekonomické důsledky nejsou známé zatím ani odborníkům.

„Každý přichází s prognózami, ve skutečnosti však nikdo neví, co se přesně stane, jaké budou konkrétní dopady. Pro mě je v současnosti odhadovat dopad na výrobu stejné jako věštění z křišťálové koule," podotkl k Petr Valda k nejistému dopadu Brexitu na naši ekonomiku. Pro výrobu a pracovní náplň společnosti Kasko se tak nic nemění. „Výstup plánují až do dvou let, takže očekávám minimálně rok, že se nic významného ve smluvních vztazích s našimi partnery nezmění. Pokud do dvou let poklesne produkce naší firmě, rozhodně to nebude kvůli Brexitu," dodal Petr Valda.

Daniel Večeřa, generální ředitel společnosti HP TRONIC: Naše firma s Velkou Británií napřímo neobchoduje. Samotný brexit chápeme jako postupný proces, který spíše nebude mít přímý vliv na naše podnikání, ale pravděpodobně nás v následujících měsících a letech ovlivní zprostředkovaně. Jak přesně, je teď těžké předvídat.

Deza Valašské Meziříčí: Sice jen v malé míře, ale přesto, je s Velkou Británií v obchodním styku také významný chemický podnik Deza, který sídlí ve Valašském Meziříčí a patří mezi největší zaměstnavatele v regionu.
Podle finančního ředitele společnosti Daniela Hrušky je v tuto chvíli zatím těžké analyzovat pravděpodobné dopady brexitu na společnost, když ani čelní představitelé Evropské unie nemají představy o možných následcích. „Naše společnost má s Velkou Británií minimální obraty. I případná ztráta britského trhu se na výkonnosti naší společnosti prakticky neprojeví," ujistil Hruška.
Obává se však možných dopadů odchodu Velké Británie na evropskou a celosvětovou ekonomiku. Ať už je to v podobě poklesu cen komodit, rozkolísanosti měnových kurzů či ekonomického zpomalení nebo i nástupu další vlny recese. „Tyto sekundární následky brexitu by naše společnost zcela jistě pocítila. Klíčové bude, zda se evropským představitelům podaří trhy zklidnit," je přesvědčený Daniel Hruška.

David Vítek, generální ředitel, NWT: V Británii máme pobočku, takže to určitě vliv mít bude, ale spíše v horizontu asi dvou let. Británie neuznává evropské CE certifikáty, jejich systém je přísnější a získání bylo komplikovanější. V tomto směru komplikace neočekáváme. Momentální situace je pro nás příznivá, díky výraznému oslabení jejich měny. Aktuálně řešíme na ostrovech investice, které tím pro nás budou výhodnější.

Patrik Kunčar, senátor a starosta Uherského Brodu: 

Patrik Kunčar. Ilustrační foto.

Až čas ukáže, jestli to bylo správné nebo špatné rozhodnutí. Mně na tom vadila neskutečná medializace a až vyhrožování, co všechno negativního Velké Británii hrozí. Uvidíme, jestli se splní předpovědi zastánců nebo odpůrců brexitu.

Ivana Strnadová, jednatelka firmy Megat, Zlín: Určitě to bude mít vliv na naši firmu, jen nevíme, jak dlouho bude trvat, než nastanou změny. Jestli se to projeví hned nebo to bude třeba dva roky trvat. Nejde říct, jestli budou obchody s Británií pokračovat. Ve hře je několik otázek. Záleží i na kurzu a na tom, jestli se s odběratelem domluvíme na nových cenách.

Petr Michálek, ředitel Městského divadla Zlín: Chápu ten výsledek jako emotivní reakci na velmi emotivní kampaň o racionální otázce. Ta otázka podle mne zní, zdali je možné nepřijít o vlastní identitu, když s někým začnu spolupracovat, když s někým začnu něco sdílet, když s někým budu ve vztahu – v dobrém i zlém. Snažím se na věcech vidět spíše to dobré, proto teď neřeším výsledek a Skotsko. Spíše jsem zvědav, jak brzy a hlavně jak rychle ochuzenější Evropská unie začne sama na sobě pracovat. Z jistého úhlu pohledu je to vlastně šance.

Bojím se o osudy EU i Británie, prozradil rodilý Brit Chris Bryce

Žije v Česku asi měsíc, přijel z Newcastlu a Brexit si nepřál. Když ve čtvrtek usedl k televizi a sledoval dění před a těsně po hlasování byl naplněný optimismem. Všechny předběžné průzkumy totiž ukazovaly, že Anglie nakonec z EU nevystoupí. Přesto ho netrpělivé sledování přenosu z hlasování vyčerpalo natolik, že šel spát. Ráno Chrise Bryce, který momentálně žije v Nedakonicích, však nebylo nejrůžovější. Nakonec totiž těsným poměrem Británie z EU vystoupila.

„Večer, když jsem šel spát, jsem byl nervózní, ale ráno bylo ještě horší. Osobně nyní cítím nejistotu a rozhodně si nemyslím, že se jedná o dobrý krok. Brexit totiž může způsobit vystoupení i dalších zemí. Podle mě je ale Evropa silnější dohromady," řekl třiatřicetiletý rodilý Angličan.

Ohlasy ihned po sečtení výsledků dostával i od přátel, kteří dosud na ostrovech žijí. Celkově byly rozporuplné, stejně jako těsný výsledek a všechny debaty.

„Půlka z nich je šťastná, že Británie vystoupí, protože chtějí zpřísnit a regulovat migraci. Také si myslí, že je EU nedemokratická. Druhá polovina chtěl zůstat kvůli stabilitě a souladu poskytovaného Evropou," potvrdil diametrálně odlišné nálady vůči Brexitu v samotné Británii. Sám volil z České republiky proti Brexitu a oslavovat rozhodně nemá náladu. „Sledoval jsem referendum pečlivě, protože mě zajímalo jako britského občana i jako občana žijícího v Evropě. Osobně se nyní bojím o obě strany. Jak o Velkou Británii, tak také o EU," přiznal Chris Bryce.

Jsem pro czexit, prohlásil senátor Ivo Valenta

Ivo ValentaUherské Hradiště – Senátor ze Slovácka Ivo Valenta se nediví výsledkům referenda ve Velké Británii. Zdravě konzervativní Britové, kteří ctí své národní tradice a svou národní identitu, se podle něj rozhodli správně.

„Přestali předstírat, že prohlubující se evropská integrace je správnou odpovědí na dnešní ekonomické a společenské problémy Evropy. Čelem se postavili stále rozmáhajícímu se multikulturálnímu a probruselskému „náboženství", jehož představitelé již dávno opustili rétoriku seriózních argumentů a v domnění, že sami mají nad hlavou pomyslnou svatozář, začali velebit Evropskou unii jako něco božského, neomylného a dokonalého," je přesvědčen Ivo Valenta. Celý článek čtěte ZDE

Dojde k lavinovému šíření referend, varuje poslanec Antonín Seďa

Antonín Seďa.Uherské Hradiště – Sociálnědemokra­tický poslanec z Uherského Hradiště Antonín Seďa si myslí, že BREXIT může mít větší následky, než si dokážeme představit a že může dojít i k rozpadu britského impéria. „Na druhou stranu musíme analyzovat proč k tomu došlo a tady já vidím důvody dva. Tím prvním je rozšířený euroskepticizmus ve Velké Británii a chyby Evropské komise jak k migrační krizi, tak k ekonomické krizi v Řecku. A druhým důvodem je politika neoliberálního přístupu britské konzervativní vlády," řekl Deníku Antonín Seďa. Ze současné situace podle něj vyplývá, že dojde k lavinovitému šíření referend o setrvání či nesetrvání v EU a v krátkodobém pohledu to pro Brity bude mít také ekonomické dopady.

Petr Gazdík: Odchodem Velké Británie z EU ztrácí ČR silného partnera

Petr Gazdík. Ilustrační foto.Suchá Loz – Za silné ponaučení považuje BREXIT místopředseda Poslanecké sněmovny a místostarosta Suché Lozi Petr Gazdík. „Evropská unie se musí reformovat, pokud má mít smysl a pokud má čelit bezpečnostním hrozbám v budoucnu. Nicméně pořád platí, že hrozbám neklidu dnešního světa budeme lépe čelit společně než každý sám," naznačil Petr Gazdík Deníku. Nyní podle něj záleží na tom, jak se evropské elity zachovají. „Pokud si nevezmou poučení z toho, co se stalo v Británii, pak patrně budou pokračovat další exity a mohlo by to znamenat rozpad celé EU," upozorňuje Petr Gazdík. Důležité je však podle něj i to uvědomit si, že jsme ztratili silného partnera, který čelil tlaku takových zemí, jako je Německo nebo Francie. Z tohoto pohledu je odchod Velké Británie z EU pro Českou republiku nevýhoda.

Klára Obručová.Klára Obručová, zpěvačka lidových písní, Vsetín: Doufám, že převládne racionální úvaha, proevropský postoj a Británie v EU setrvá. Pokud by se tak nestalo, následovala by obrovská vlna regulí, vyplývající pro občany z dalších zemí EU, kteří v Británii například pobývají, studují, podnikají a podobně. Ovlivnilo by to zásadně všechny země EU, evropské fondy a podobně.

Oldřich Hájek, ekonom a regionalista z Univerzity Tomáše Bati: Občané Velké Británie ve včerejším referendu rozhodli, řekli NE Evropské unii a odcházejí. Po více než 60ti letech podpory myšlenky evropské integrace první stát společenství vystupuje. Jedná se o zcela novou, nečekanou situaci, které může mít řadu různých scénářů a zcela rozhodně změní Evropskou unii jako takovou. Britský ochod se dotkne každého Evropana, tedy i obyvatel Zlínského kraje. Velmi pravděpodobně můžeme v budoucnu očekávat různá omezení při cestování do Velké Británie a dalším očekávaným scénářem může být uzavření pracovního trhu ve Velké Británii pro občany z jiných zemí. Přitom zejména p ro Čechy a Poláky byly letní brigády, au pair pobyty a další práce velmi zajímavou variantou. Jedná se rovněž o špatnou zprávu pro firmy, které své obchodují se společnosti ve Velké Británii. V budoucnu lze očekávat nárůst protekcionistických opatření a omezení volného obchodu. Včerejším referendem řekli Britové jasné ne Evropské unii a tato volba bude mít v budoucnu pro Evropu jako kontinent širokosáhlé, a bohužel ne pozitivní, důsledky.

Jaroslav Kneisl, ředitel Mezinárodního cimbálového festivalu a hudební pedagog, Valašské Meziříčí: Nezabýval jsem se detailně problematikou setrvání a odchodu GB z EU, ani si nemyslím, že by to přineslo okamžitě fatální důsledky. Nicméně věřím v projekt sjednocené a spojené Evropy, který by se měl i přes řadu pochybných kroků udržet. Odchod Britů z Unie mě osobně mrzí, a chci věřit, že to nenastartuje další vlnu euroskeptismu. Faktem je, že minimálně Rusko z toho bude potěšeno. A to je špatně.

Vsetínská společnost Austin Detonator, která je tradičním a v současné době i největším evropským výrobcem průmyslových rozbušek vyvážejícím 95 procent produkce do čtyřiceti zemí světa, prozatím nepředpokládá, že výsledek britského referenda ji jakkoliv ovlivní. „V Británii máme jednoho zákazníka, nicméně neočekáváme žádný dopad na hospodářský výsledek naší společnosti v souvislosti s vystoupením Velké Británie z Evropské unie," uvedla Markéta Matochová-Klímková, marketingová a PR specialistka společnosti Austin Detonator.

A co si rozhodnutí Britů říkáte vy? Napište nám, nebo se podělte o svůj názor v diskuzi pod článkem, nebo na našich stránkách na Facebooku.