„Zavedení internetu v kabelové televizi bylo jedním z bodů našeho volebního programu. Takže žádné překvapení by to pro obyvatele být nemělo,“ myslí si starosta Březnice Josef Hutěčka. Stávající provozovatel kabelové televize zavede internet pomocí moderní finské technologie. „Klade menší nároky na rekonstrukci sítě a nevyžaduje její zafiltrování,“ vysvětlil Hutěčka. Dodal, že připojování jednotlivých koncových uživatelů by mělo začít v září.

Účastnické modemy jsou ovšem v případě zmíněné technologie nákladnější než v jiných případech. Cena za zřízení přípojky je 6 600 korun. „Obec proto vyšla svým občanům vstříc, a všem, kteří se do konce srpna závazně přihlásí, poskytne dotaci ve výši tři tisíce šest set korun,“ slíbil starosta.

Kabelová televize v obci s jedenácti sty obyvateli funguje už jedenáct let. Zatím má dvě stě padesát čtyři přípojek. Zájemců o připojení k internetu je podle starosty prozatím pětašedesát. Je mezi nimi i Ivo Kolář. „Zrovna se do Březnice stěhuji a uvítal jsem to. Internet je dobrá a užitečná věc a nabídka obecního úřadu je velkorysá. Byla by škoda jí nevyužít,“ svěřil se.

Obyvatelé jiných obcí na Zlínsku, co se internetu týče, takové štěstí nemají. „Připojení jsme zřídili letos na jaře. Dnes ho má asi třetina vesnice,“ uvedl místostarosta Doubrav se čtyřmi sty padesáti obyvateli Jan Prokop. Přípojku si ale lidé podle něj museli platit sami.

I obyvatelé Zlína si o finanční výpomoci mohou nechat jen zdát. „Žádnou takovou podporu zavést neplánujeme. Ve městě je internetové pokrytí už velké. Lidé, co už ho mají, by se mohli cítit znevýhodněni,“ uvedla mluvčí magistrátu Marie Masaříková. „Vyplácet peníze zpětně by bylo komplikované,“ dodala. ⋌(kač)