Díky nezištné aktivitě jednoho z tamních občanů vzniklo v zalesněné lokalitě Remíz, v obecní části Drahy dětské a odpočinkové hřiště. Odpočinkový areál je na soukromém pozemku, majitel však přítomnost dětí i dalších návštěvníků hřiště toleroval. Dostalo se mu za to „zasloužené“ odměny v podobě útoku vandalů na vybavení hřiště. Dřevěné i kovové prvky někdo převrátil a méně odolné části mobiliáře polámal. „Lavičku jsem už opravil, její kovovou konstrukci ale musím vzít domů a posvařovat. Už v minulosti jsme tamní hřiště vybavili kovovými brankami, vandalové ale spálili sítě. Posezení s lavičkou tam vydrželo zhruba dva roky. Několikrát zařízení někdo poškodil, vždy se ale jednalo jen o menší poškození. Poslední útok ale znamenal pro hřiště doslova zkázu,“ poznamenal muž, který se o hřiště řadu let stará.

Pachatelé jsou neznámí. Na webových stránkách obce se ale objevila výzva, vybízející ke zjištění viníků. Pisatel, který se na webu podepsal jako Džejár, píše: „No to se na mě nezlobte, ale tohle někdo udělat na mém SOUKROMÉM pozemku (navíc onen dotyčný zneužil toho dobra,že se z tohoto báječného a unikátního plácku v obci nikdo nijak nevyhazoval), tak nejen, že by tam byl naposled, ale byl by to pro něj jistě jeden z dnů,na které se nezapomíná …“

Na policii se majitelé pozemku s hřištěm obrátit nechtějí. Jejich aktivitu ocenil i první muž březolupské radnice. „Díky těmto lidem vzniklo v lese velice pěkné místo k odpočinku. Majitelé tam bez problémů pustil každého. Domnívám se, že pachatelem vandalského činu mohl být i někdo přespolní. Patrně to už nikdy nezjistíme,“ poznamenal starosta Petr Kukla.

O tom, že vandalismus se kromě větších měst a obcí nevyhýbá ani menším vesnicím, ví své například starosta Ostrožské Lhoty Antonín Jelének. V jeho obci totiž vandal před čase ulomil ruku soše svatého Jana Nepomuckého. „Pachatele se tehdy podařilo zjistit. Tvrdil, že se chtěl nechat u sochy vyfotografovat a když se při focení chytil části sochy, zůstal mu ulomený kus v ruce,“ připomněl Jelének. V dalším případě se pak skupinka mladíků „bavila“ rozbíjením lahví u tamního zdravotního střediska. Po dopadení slíbili, že si svůj čin odpracují podle potřeb obce.