Nabídky práce pro zájemce, kteří si chtějí přivydělat, zatím v regionu jsou. Obecně ale stále platí, že je potřeba si aktuality hlídat

Agentura Trenkwalder se zaměřuje především na dohody o dočasné dělnické práce. Dívky se ale děsit nemusí, nejedná se vždy přímo o dělničinu. Je zde zahrnuto i obsluhování lehkých strojů ve výrobě nebo manuální balení výrobků.

„Konkrétně pro dívky teď nově nabízíme úklidy novostaveb, což patří mezi oblíbenější brigády. Ale nemyslím si, že by studenti ohrnovali nos nad jakoukoli brigádou," zhodnotila pracovnice Trenkwalderu Zdeňka Jaroščáková.

Tato agentura se zaměřuje především na fyzickou práci. Není potřeba žádné speciální aprobace, zaměstnavatel brigádníky případně zaškolí. Agentura Callis Inter také nabízí spíše manuální práce. „Naše agentura nabízí velice dobrý přivýdělek hlavně pro studenty, kteří mají nějaké zkušenosti s prací se stroji. Hodně často se k nám vracejí, protože nikde jinde nenajdou tak dobře finančně ohodnocený přivýdělek." je přesvědčená Helena Mikulíková.

Přijdou si prý klidně až na 18 tisíc

Poznamenala, že agentura Callis Inter nabízí zaškoleným pracovníkům 16 až 18 tisíc měsíčně. Práce je ovšem věkově omezena, konkrétně od 18 let a k vykonávání této brigády je třeba lékařská prohlídka, která zaručí, že je student schopen pracovat na směny nebo může zvedat těžké předměty.

Index Nosluš zaměstnává studenty již od 16 let, ale podle pracovnice Alice Matůšů je větší zájem ze strany vysokoškolských studentů. Tato agentura nabízí práce v potravinářském průmyslu i na pokladně v supermarketu, zřídka je možnost získat i práci hostesky.

„Studenti jsou ve velké většině rádi, že dostanou možnost si nějak přivydělat, takže nejsou nijak vybíraví. Cenově se všechny práce pohybují kolem 60 korun na hodinu. Záleží spíš na tom, jaká práce komu sedne," uvádí Helena Matůšů.

Osobní zkušenost s agenturami, u kterých hledala přivýdělek, má například studentka Barbora Březíková.

„Nejprve jsem navštívila agenturu Vysokoškoláci, která krátce po mé registraci zkrachovala. Po čase jsem se zaregistrovala u agentury Index Nesluš. Je třeba ale stále čekat u počítače, než tam naskočí nějaká brigáda. Funguje to na systému kdo dřív přijde, ten má práci," říká Březíková.

„Agentury, které zprostředkovávají práci, jsem po nějaké době zavrhla, protože sám vám nikdo nezavolá, abyste šli pracovat tam a tam a internetové bookování práce mě zklamalo," podotkla studentka.

Brigádu si našla nakonec po známosti. Díky rodičům se dozvěděla o projektu Otevřené brány, kde začala provázet lidi. „Je to pro mě zajímavá možnost přivýdělku, protože přicházím do styku s lidmi a můžu se něco nového dozvědět." uvádí Barbora Březíková.

Zašel raději do konkrétního podniku

Student Miroslav Šos zase nikdy neměl potřebu hledat brigádu prostřednictvím agentury. „Práci jsem si našel tak, že jsem se šel zeptat do konkrétního podniku, jestli nehledají brigádníky a vyšlo to. Obsluhoval jsem v restauraci celé prázdniny." říká Miroslav Šos.

Práce číšníka je podle studenta fyzicky náročná a celkem nedoceněná. „Kdykoli jsem nyní v restauraci, snažím se číšníkům dávat takové spropitné, které bych rád dostal i já," říká student. Na tyto prázdniny si student Šos pro změnu zařídil přivýdělek formou zahraniční brigády.

Dostačující odměna za brigádu? 60 až 90 korun

Chuť pracovat, být spolehlivý a pro pozice do výroby je třeba také dobrý zdravotní stav a manuální zručnost. To jsou základní požadavky na brigádníky. Uvedl to Radoslav Plšek ze společnosti Grafton Recruitment, která vyhledává zaměstnance napříč všemi sektory a pracovními pozicemi.

Jaké máte aktuální nabídky brigád pro studenty jak středoškoláky, tak i vysokoškoláky?

Brigády jsou převážně do výroby nebo jako jednoduché manuální práce spíše se jedná o nárazové brigády. Máme nabídku i dlouhodobější pracovní brigády, kde lze využít možnosti práce na částečný úvazek.

Jedná se o dlouhodobou příležitost pro studenty, kde nabízíme možnost flexibilního rozvržení pracovní doby. Překvapivě o tuto práci není ze strany studentů téměř žádný zájem.

Zprostředkováváte pracovní nabídky i v zahraničí?

Ano, ale aktuálně nemáme žádnou nabídku brigády v zahraničí. Do zahraničí nabízíme převážně pouze práci na trvalý pracovní poměr.

Případnou výplatu vyplácíte vy nebo zaměstnavatel vámi zprostředkovaný?

Mzdu vyplácíme my, kde dodržujeme ze zákona srovnatelné podmínky.

Jaká je dostatečná mzda pro studenty? Myslíte si, že požadují více peněz, než by opravdu měli dostat?

Dostačující mzda se pohybuje v rozmezí od 60 do 90 Kč za hodinu. Nabídka brigád není příliš velká, proto pokud ji už u nás někdo hledá, nesetkáváme se s tím, že by mu mzda připadala nedostatečná. (poh)

Hledáte si také práci na prázdniny? Jaké máte zkušenosti s agenturami nebo brigádou v zahraničí? Diskutujte!

TEREZA NOVOSADOVÁ