„V letních měsících každý rok umístíme do práce stovky studentů. Letos to nebude jiné,“ uvedl Roman Bílíšek z jedné z předních zlínských pracovních agentur. „Nejvíce volných brigád bývá tradičně v srpnu, ale studenti chtějí pracovat spíše v červenci,“ dodal.
Přes agenturu se studenti mohou dostat do supermarketů jako pokladní či doplňovači a baliči zboží, ale i do průmyslových provozů. Vydělají si od padesáti do pětašedesáti korun za hodinu.

„Nabídky práce by i byly, ale studenti jsou často rozmlsaní a neradi třeba brzy vstávají,“ svěřil se se svým poznatkem pracovník jiné zprostředkovatelské agentury ve Zlíně Zdeněk Juráček.

Řadu mladých lidí neuspokojuje ani finanční ohodnocení práce. Spíše než přes pracovní či studentské agentury hledají brigády přes rodiče, příbuzné nebo známé. „Slušnou brigádu jsem vždycky sehnal přes rodiče. Platili mi sto korun na hodinu. Jinak jsem se o to ani nepokoušel, protože od kamarádů vím, že jsou mizerně placené,“ svěřil se sedmnáctiletý Roman Šoltys ze Zlína.

Mnozí jsou odhodlaní vyrazit za prací i do zahraničí. „Loni jsem pracovala v supermarketu za pokladnou, ale nemohla jsem to vydržet. Na to, jak to bylo těžké, hrozně málo platili. Letos jsme se s kamarádkou rozhodly jet na léto pracovat do Anglie. Tam je to prý lepší,“ svěřila se osmnáctiletá Martina Hlaváčková ze Zlína.

Mezi místa, která jsou pro studenty na Zlínsku na letní práci nejatraktivnější, patří například lešenská zoo. Zájemců o práci tam mají každý rok tolik, že musejí vybírat. „Přihlásily se čtyři desítky uchazečů, z nich jsme vybrali šestnáct. Na každý prázdninový měsíc osm lidí,“ prozradil Tomáš Divílek z propagačního oddělení zoo. Studenti budou k ruce návštěvníkům areálu, budou jim poskytovat informace o zvířatech i o tom, jak to v areálu chodí. „Brigády na jiných úsecích zoologické zahrady a u zvířat nejsou z bezpečnostních důvodů možné,“ uvedla mluvčí zahrady Romana Bujáčková.

Práce v úklidových firmách už studenty tak neláká. „Celkem často hledáme lidi na úklid nově postavených nebo zrekonstruovaných budov před kolaudací. Drhnout podlahy a okna se jim ale moc nechce. Většinou místa obsadíme staršímy ženami, které si chtějí přivydělat,“ uvedla pracovnice jedné takové zlínské firmy Hana Otáhalová.

Pokud studenti neuspějí v hledání brigády, mají i jinou možnost. „Jedná se o krátkodobé práce. Jedná se například o různé činnosti v obchodech. Nyní jich nabízíme asi pět,“ řekla mluvčí zlínského úřadu práce Miriam Majdyšová.