Šoféry, přijíždějící do města z Valašských Klobouk nebo ze Slovenska upozorňují na aktuální rychlost ukazatele. Jejich informační sdělení se však často míjí účinkem. Podle loňské statistiky za týden obcí projede zhruba 50 tisíc řidičů a více než polovina (60 procent) povolenou rychlost nedodržela. „Největší hříšník se obcí řítil zhruba stokilometrovou rychlostí,“ sdělil starosta Brumova-Bylnice Jaroslav Vaněk.

Ostrý provoz od července

V minulých dnech město radar převzalo od zhotovitele a probíhá zkušební provoz. Pokud bude vše v pořádku, radar začne od 1. července měřit naostro.

„Zaznamená všechny přestupky, které překračují povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině,“ vysvětlil Jaroslav Vaněk. Takže radar změří rychlost změřit v okamžiku průjezdu i na úseku.

Starosta věří, že novinka zlepší bezpečnost silničního provozu, ale také přispěje ke zlepšení života místních obyvatel.

„Rychle projíždějící auta totiž kromě bezpečnostního rizika představují i větší hlukovou zátěž pro obyvatele domů v bezprostřední blízkosti silnice,“ dodal Jaroslav Vaněk.

Kde přesně se nový radar nachází?

První z radarů je umístěn v ulici 1.května naproti odbočky k zimnímu stadionu a základní škole, druhý je o několik stovek metrů dál u odbočky na ulici Školní.

Radar chystají i sousední Valašské Klobouky

Přes město vede silnice I/57, která je zatížená silným provozem, denně ji projede až osm tisíc aut. Dlouhé a rovné ulice Brumovská a Cyrilometodějská tvoří dopravní páteřní trasu města. Kromě intenzivní silniční dopravy jsou také frekventovanou spojnicí pro chodce.

„Z loňských statistik vyplynulo, že až 43 procent řidičů projíždějící městem, nedodržuje předepsanou padesátku,“ uvedl starosta Valašských Klobouk Josef Bělaška. Na základě těchto podkladů město pořídí radar pro úsekové měření, jeho instalaci plánuje v druhé polovině roku.