O otevření hradní brány se pak postarala přímo jedna z nejstarších obyvatelek hradu bílá paní, která tímto krokem pozvala své návštěvníky do útrob této historické zříceniny.

Pro velkou část návštěvníků to byl doslova výlet do historie, a to už samotnou cestou. Do města Brumov-Bylnice totiž o víkendu zajížděl parní vlak, jehož trasa vedla samým srdcem Valaška.

A jako každý hrad i ten brumovský leží v kopci, takže pro některé to byla i tak trochu zkouška fyzičky. Výhled, který se pak naskytl každému, stál však rozhodně za to. „Jsem z Opavy a vymyslela jsem pro své příbuzné z Valašska výlet. Jeli jsme sem parním vlakem a musím říct, že jsem tu poprvé a jsem nadšená tou krásnou přírodou," vysvětlila Jitka Válková zatímco se kochala jarní brumovskou přírodou. Pro některé to bylo zase poměrně příjemné překvapení. „Chodíváme tu poměrně pravidelně a dnes jsme si prostě udělali s dětmi výlet vlakem a ani netušili, že se tu slavnostně zahajuje sezóna," pousmála se zase Pavla Vaculová, která si udělala výlet se svou rodinou z Valašského Meziříčí.

Zahajování sezóny má na hradě již svou ustálenou tradici. Letos se totiž psal již třináctý ročník této slavnosti.

„Tu navíc máme spojenou s šachovým turnajem, jehož finální partie se odehraje přímo zde na hradě," přiblížil jeden z pořadatelů Vlastimil Macháč z Valašské nadace.

Úderem půl druhé odpoledne pak přišla bílá paní, která společně se starostou města Zdeňkem Blanařem, otevřela hradní bránu. To vše doprovázely velké salvy z děl. Sezóna tímto začala.

Nechyběl ani bohatý program, který zpestřili kejklíři, břišní tanečnice či šermíři, kteří ukázali, že bojovat se dá i s koštětem. Navíc každý návštěvník mohl zcela zdarma navštívit i hradní expozice.

A zřejmě největší zážitky si odnášely děti. Ty si totiž mohly osahat historické zbraně šermířů a nebo si zakoupit jejich dřevěné makety a pak už záleželo na jejich fantazii, zda sehrají bitvu o princeznu nebo třeba kamarádku ze školky.